کردستان رتبه پنجم کشور را از لحاظ ذخیره سنگ آهن دارد

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: این استان در زمینه ذخیره سنگ آهن، رتبه پنجم کشوری را دارد و از نظر ذخایر سیلیس و باریت هم جزو استان های برتر به شمار می رود.
  بزرگنمايي:  

به گزارش سبا 724 –مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: این استان در زمینه ذخیره سنگ آهن، رتبه پنجم کشوری را دارد و از نظر ذخایر سیلیس و باریت هم جزو استان های برتر به شمار می رود.

بختیار خلیقی اظهار کرد: کردستان از لحاظ تولید طلا با وجود معدن طلای ساریگونی قروه که ۴۱ میلیون تن ذخیره قطعی با عیار ۱.۲۴ در تن و تولید سالانه بیش از پنج تن طلای خالص دارد و بزرگ ترین تولید کننده طلای کشور و دارای رتبه نخست تولید و رتبه دوم ذخیره این فلز گرانبها است.

وی به آغاز اجرای عملیات اجرایی طرح‌های پیشران استان شامل طلای سقز، پتروشیمی بیجار و فولاد زاگرس قروه با بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری اشاره کرد و افزود: با بهره برداری از این طرح‌های بزرگ و پیشران، صنایع کوچک و وابسته نیز در استان توسعه می یابند و به همین دلیل فرصت های جدید شغلی نیز در کنار این صنایع بزرگ ایجاد می شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه استان در زمینه وجود مواد معدنی و نیروی انسانی توانمند ظرفیت های خوبی در اختیار دارد، ادامه داد: در صورت بهره برداری از این ظرفیت ها می توان زمینه برای توسعه بخش صنعت را ایجاد کرد.

خلیقی یادآور شد: با اجرای این تعداد طرح پیشران در حوزه صنعت و معدن استان برای افزون بر ۶ هزار نفراشتغال ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه شناسایی ۱۸ ماده معدنی در استان نشان از ظرفیت بالای این منطقه در حوزه معادن است، گفت: جلوگیری از خام فروشی، ایجاد زنجیره ارزش از معدن تا محصول نهایی، توسعه و تکمیل زیرساخت های معدنی و جاده دسترسی به معادن از محل جذب حقوق دولتی از جمله محورهای توسعه بخش معدن در استان است. /ایرنا

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا