معاون اول رئیس جمهور:
افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه‌ها نیازمند ایجاد جذابیت است

در جلسه مشترک وزارت نیرو و صندوق توسعه ملی با حضور معاون اول رئیس جمهور گزارشی از ثبت رکورد جدید ساخت نیروگاه با ۶ هزار مگاوات ظرفیت جدید در سال ۱۴۰۱ ارائه و در خصوص اجرای پروژه های جدید آب و برق بحث و تصمیم گیری شد.

به گزارش سبا 724 ، محمد مخبر در این جلسه که صبح امروز (سه شنبه) برگزار شد، با اشاره به گزارش وزیر نیرو مبنی بر ثبت رکورد جدید ساخت نیروگاه ها در دولت سیزدهم پس از سال ۱۳۹۱ با ۴۵۰۰ مگاوات، بر ضرورت برنامه ریزی و ایجاد جذابیت سرمایه گذاری برای مردم و بخش خصوصی و همچنین تامین مالی صندوق توسعه ملی برای ساخت نیروگاه های جدید تاکید کرد و افزود: خوشبختانه با تلاش دولت و وزارت نیرو در تابستان و زمستان سال گذشته شاهد قطعی برق و خاموشی در کشور نبودیم و این روند امسال نیز باید ادامه داشته باشد.

در این جلسه که با حضور وزیر نیرو، رییس صندوق توسعه ملی و مسئولان مربوطه برگزار شد، وزارت نیرو گزارشی از نقش منابع صندوق توسعه ملی در توسعه زیرساخت آب و برق و افزایش ظرفیت تولید برق به میزان ۶۸۴۴ مگاوات شامل نیروگاه های جدید حرارتی، تجدید پذیر و مقیاس کوچک در سال گذشته ارائه کرد.

در این جلسه اعلام شد طبق برنامه های ویژه توسعه بخش برق در راستای تحقق اهداف دولت مردمی و افزایش حداقل ۳۵ هزار مگاواتی ظرفیت جدید نیروگاهی طی ۴ سال، ساخت نیروگاه های حرارتی و تجدید پذیر توسط بخش دولتی، خصوصی و با کمک و سرمایه گذاری صنایع بزرگ با جدیت دنبال می شود.

در این جلسه همچنین گزارشی از نقش حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی در تامین مالی طرح های نیروگاهی با ظرفیت تولید ۱۵ هزار مگاوات و سرمایه گذاری ۹ میلیارد دلاری و پروژه های نیروگاهی خصوصی متقاضی تسهیلات صندوق توسعه ملی ارائه شد.

مقرر شد ساخت واحدهای بخار نیروگاه های گازی خصوصی با ظرفیت ۲۵۶۰ مگاوات، احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی، ‌۹ پروژه آب شیرین کن با ظرفیت ۷۲ هزار متر مکعب و احداث یک پروژه تصفیه خانه آب با ظرفیت ۱۷۳هزار متر مکعب از محل تسهیلات و تامین مالی صندوق توسعه ملی در دولت سیزدهم نهایی شود.

در ادامه این جلسه نیز گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی در تامین مالی طرح های نیروگاهی و آخرین وضعیت مطالبات صندوق از طرح های نیروگاهی ارائه و برای تسویه بدهی ها تصمیماتی اتخاذ شد./ایسنا

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا