رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد:
رشد تولید محصولات معدنی طی سال گذشته/ ۱۴ عنصر استراتژیک معدنی در کشور فعال می‌شود

به گزارش سبا724، وجیه‌الله جعفری با اشاره به طرح انتخاب عناصر استراتژیک، افزود: در این عناصر که تاکنون واردکننده آنها نیز بودیم، نیازمند تلاش و برنامه‌ریزی برای اکتشاف و ارتقای فناوری و نوآوری هستیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: اجرای هر یک از این طرح‌ها ۱۴گانه، از یک میلیون تا ۵۰۰ میلیون دلار ارزبری دارد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه عنصر لیتیوم در سال گذشته، از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای در همین زمینه با دانشگاه صنعتی شریف خبر داد تا موضوع استحصال لیتیوم از شورابه‌ها در سال جاری با جدیت بیشتری دنبال شود.

رشد تولید اکثر محصولات معدن و صنایع معدنی در سال ۱۴۰۱

معاون وزیر صمت در ادامه اظهار داشت: در سال گذشته با وجود همه محدودیت‌ها و مشکلات موجود از جمله قطعی‌های برق و گاز، اما در تولید اکثر مواد و محصولات معدنی رشد به ثبت رسید.

وی عوامل اساسی این مهم را تلاش برای استفاده از ظرفیت‌ کامل کارخانه ها و شرکت‌ها و تقویت بازار داخلی و صادراتی و همچنین برنامه‌ریزی برای تامین مواد اولیه و سایر نیازهای تولید در زمان قطعی‌ها عنوان کرد.

رییس هیات عامل ایمیدرو اظهار داشت: سال گذشته در حوزه اکتشافات اقدامات جدی به انجام رسید و تلاش شد تا بخش عمده‌ای از پروانه‌های جدید در مدار اکتشاف قرار بگیرد.

وی ادامه داد: بر این اساس، اکثر پهنه‌های در اختیار ایمیدرو و همچنین پهنه‌هایی که امور مربوط به آنها توسط معاونت معدنی وزارت صمت دنبال می‌شد، به آنومالی‌های شناخته شده تبدیل شدند تا پروانه ‌اکتشاف برای آنها صادر شود.

جعفری خاطرنشان کرد: هرچند تکلیف برخی دیگر از پهنه‌ها نیز منتظر پاسخ استعلام دستگاه‌های مرتبط است، اما مجوزها نیز به مرور حال صدور است و در بازه زمانی دو ساله به‌تدریج ذخایر جدید وارد مدار می‌شود

برنامه عرضه یابی طرح های نیمه تمام

وی همچنین به طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام اشاره کرد و گفت: در این زمینه برنامه ای تدوین شده تا طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام بر زمین مانده را شناسایی و عارضه‌یابی و برای رفع مشکلات‌شان برنامه‌ریزی کنیم.

معاون وزیر صمت خاطرنشان کرد: اکنون مشاور این طرح انتخاب شده و آغاز به کار کرده است.

وی در زمینه گوهرسنگ‌ها نیز اظهار داشت: در سال گذشته ایمیدرو با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، دوره‌های آموزشی گوهرتراشی برای ۵۶۰ نفر از علاقه‌مندان را در ۲۳ استان برگزار کرد.

جعفری همچنین از فعالیت نخستین نیروگاه ساخت شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی در استان سمنان خبر داد و گفت:‌ شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی ۲۱ ساختگاه نیروگاهی با ظرفیت ۱۷ هزار مگاوات تاسیس می‌کنند که در این راستا، بخشی از نیروگاه‌ها از نوع انرژی‌های تجدیدپذیر هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا