از افتتاح فاز اول تولید سلول‌های خورشیدی تا گلایه نمایندگان از قطعی برق در استان کرمان

دکتر محمدرضا پورابراهیمی پیش از ظهر امروز دوم شهریورماه در نشست مشترک مجمع نمایندگان استان با مدیران وزارت نیرو در کرمان اظهار کرد: انتظار داریم وزارت نیرو برنامه جامعی برای کاهش ناترازی برق ارائه دهد و در آینده نزدیک این ناترازی به صفر برسد.

 به گزارش سبا724، رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان با اشاره به کلنگ‌زنی بزرگترین پروژه تولید سلول‌های خورشیدی حدود یک سال پیش در کرمان اظهار کرد: این پروژه نیازمند حمایت جدی وزارت نیرو است و تاخیری در اجرای آن داشتیم که حل شده و این پروژه مشکلات برق استان را حل خواهد کرد و اگر حمایت لازم شود حداکثر تا ابتدای سال آینده اولین خط آن به بهره‌برداری خواهد رسید.

او با اشاره به احکام برنامه هفتم توسعه بیان کرد: وضعیت ناترازی مصرف برق کرمان نسبت به سایر استان‌ها بهتر است و سرمایه‌گذاری در صنعت برق نیاز ضروری استان است.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان با یادآوری کلنگ‌زنی بزرگترین پروژه تولید سلول‌های خورشیدی حدود یک سال پیش در کرمان اظهار کرد: این پروژه نیازمند حمایت جدی وزارت نیرو است و تاخیری در اجرای آن داشتیم که حل شده و این پروژه مشکلات برق استان را حل خواهد کرد و اگر حمایت لازم شود حداکثر تا ابتدای سال آینده اولین خط آن به بهره‌برداری خواهد رسید.

او با تاکید برآنکه باید اقدامات ویژه‌ای برای مسائل آب انجام شود، تصریح کرد: انتقال آب از خلیج فارس به شهر کرمان و شهرهای شمالی اجرا می‌شود و طبق آخرین جلسات و با تغییرات فنی (ادغام خطوط )شاهد تسریع در اجرای این طرح خواهیم بود و شرکت آب منطقه‌ای برنامه زمان بندی اجرای این طرح را اعلام کند و هزینه‌های این طرح از طریق اعتبارات دولتی و شرکت‌ها تامین خواهد شد.

پورابراهیمی با اشاره به خسارات وارده به واحدهای تولیدی ناشی از قطعی برق، اظهار کرد: دولت مکلف به پیگیری خسارات این واحدها است. شاید با آغاز شهرویور ناترازی برق کاهش یابد.

او با گلایه از عملیاتی نشدن برق فولاد راور گفت: متاسفانه عملیات اجرای اتصال شبکه انجام نشده است و با راه اندازی این کارخانه حدود ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار می شوند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با درخواست ارائه گزارشی از وضعیت انتقال آب از سد قدرونی به راور، در ادامه تصریح کرد: پهنه‌های سیلابی استان را مشخص و راهکار ارائه دهید زیرا بخشی از کارها در استان و شهرستان کرمان به این علت قفل شده است.

به گزارش ایسنا، عفت شریعتی نماینده مردم کوهبنان و زرند در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست خواستار حل مشکل قطع برق در مناطق کم برخوردار و چاه‌های کشاورزی و صنایع در حوزه انتخابیه خود شد و گفت: کشاورزان در زمینه خاموشی چاه‌های آب کشاورزی دغدغه دارند زیرا محصولات دچار آسیب می‌شود.

او تاکید کرد: اهتمام ویژه در خصوص انتقال آب از خلیج فارس به زرند صورت گیرد.

حمایت بی چون چرا از سرمایه گذاران

شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در خانه ملت، حمایت بی چون و چرا از سرمایه‌گذاران را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: خسارات واحدهای تولیدی به صورت دقیق بررسی و اعلام کنید. سرمایه گذاری در بخش نیرو با مشکلاتی مواجه شده است.

او تاکید کرد: متاسفانه سه روز است که قطعی برق داریم و این موضوع با شعار وزیر مغایرت دارد.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه ۱۴۳۰ روستا در استان دچار مشکلات آب هستند، عنوان کرد: بدون استثناء همه شهرهای شمالی باید از انتقال آب از خلیج فارس منتفع شوند و وزارت نیرو یک طرح جامعی برای همه شهرستان شمال استان ارائه دهد.

او افزود: استعلامات در آبفای شهری و روستایی با تاخیر انجام می‌شود و باید طبق قانون طی ۱۰ روز استعلامات پاسخ داده شود.

حسن پور با تاکید برآنکه فکر اساسی برای آب لاله زار انجام شود، تصریح کرد: سه سال آب از خلیج فارس به سیرجان آمده اما وارد شهر نشده است.

او با اشاره به پتانسیل استان کرمان در انرژی‌های تجدیدپذیر اظهار کرد: در مورد توسعه انرژی خورشیدی همکاری بیشتری شود.

لزوم حل مشکل زون آبی جنوب استان

منصور شکراللهی نماینده مردم پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه گفت: امروز با ناترازی انرژی در سطح کشور روبرو هستیم که نیاز به اصلاح الگوی مصرف و بهینه‌سازی داریم.

او بیان کرد: متاسفانه میزان مصرف برق در بخش خانگی بیشتر از بخش صنعت است.

شکراللهی در بخش دیگر سخنانش عنوان کرد: در بحث هدر رفت آب با بحران اساسی روبرو هستیم و تامین آب از خلیج فارس در حال اجراست اما انتقال آب از دریای عمان برای جنوب استان نیاز به پیگیری دارد.

او تاکید کرد: خاموشی برق نباید به گونه ای باشد که برای کشاورزان مشکل ایجاد کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های قلعه گنج، کهنوج، رودبار جنوب، منوجان و فاریاب در خانه ملت گفت: بحث زون آبی را حل کنید زیرا شهرهای جنوبی را دچار مشکل کرده است.

به گزارش ایسنا، رضاحسینی نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: قطعی برق نارضایتی‌های زیادی ایجاد کرده و با توجه به برداشت محصول پسته باید این مشکل حل شود.

او بیان کرد: مشکل پست‌های ثابت و سیار در شهرستان شهربابک حل شود و در اجرای آن تسریع شود و تکمیل زیرساخت‌های آب و برق برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تسریع شود.

شفافیت در انتقال آب بین حوضه‌ای جلوی تنش‌های اجتماعی را می‌گیرد

ذبیح الله اعظمی نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست بیان کرد: انتقال آب بین حوضه‌ای با شفافیت به مردم گزارش داده شود تا تنش‌های اجتماعی ایجاد نشود.

او ادامه داد: روستاهایی در جنوب استان دچار تنش آبی هستند که باید از همه ظرفیت‌های بخش دولتی و خصوصی برای حل این مشکل استفاده شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در خانه ملت بر لزوم مدیریت سیلاب‌ها تاکید کرد و افزود: انتظار داریم آب منطقه‌ای با سرمایه گذاران همکاری لازم داشته باشد.

او با گلایه از افت فشار ولتاژ در جنوب استان اظهار کرد: اجرای برق فشار قوی ساردوئیه در حال نهایی شدن است.

اعظمی بیان کرد: سوال اینجاست که چرا از انرژی‌های تجدید پذیر(خورشیدی) که استان کرمان بیشترین پتانسیل را دارد، استفاده نمی‌کنید؟

 

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا