ایجاد «زیرساخت های داده»، مهمترین ماموریت ستاد هوش مصنوعی

دبیر ستاد توسعه فناوری های هوش مصنوعی و رباتیک با تاکید بر ضرورت ایجاد زیرساختهای داده در کشور به منظور توسعه هوش مصنوعی اظهار داشت: اگر زیرساخت داده در کشور شکل بگیرد، عملا زیست بوم داده ها فعال شده و طی آن شرکت ها می توانند داده های خود را به اشتراک بگذارند.

به گزارش  سبا724، نشست خبری با حضور رشاد حسینی، دبیر ستاد توسعه فناوری های هوش مصنوعی و رباتیک،  امروز یکم شهریور ماه با حضور جمعی از اهالی رسانه در محل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوی برگزار شد.

در حوزه هوش مصنوعی باید گام های بلندتری برداریم

رشاد حسینی با بیان اینکه ظرفیت دانشی خوبی در حوزه هوش مصنوعی در کشور وجوددارد، گفت: «مشکل ما در حوزه هوش مصنوعی، زیرساخت‌ها هستند و اگر زیرساخت ها فراهم باشند، شرکت‌ها در این حوزه خود به خود به وجود آمده و رشد می کنند.»

 وی در ادامه به دو زیرساخت اساسی اشاره و عنوان کرد:«یکی از زیرساخت های اساسی در حوزه هوش مصنوعی، «زیرساخت ثبت تقاضا» است؛ بدین معنا که بتوانیم با تصویب و ایجاد آیین نامه هایی، عملا تقاضا برای هوشمندسازی در حوزه های مختلف را فعال کنیم. دوم «زیرساخت داده» است که از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که اساسا فناوری هوش مصنوعی، یک فناوری داده محور است و عملا با شکلگیری Big Data است که تکنولوژی هوش مصنوعی به توانایی بالایی می رسد.»

دبیر ستاد توسعه فناوری های هوش مصنوعی و رباتیک افزود: « اگر زیرساخت داده در کشور شکل بگیرد، عملا زیست بوم داده ها فعال شده و طی آن شرکت ها می توانند داده های خود را به اشتراک بگذارند و مادامی که این مهم (زیرساخت داده) شکل نگیرد، نمی توان چندان به پیشرفت هوش مصنوعی امید بست».

حسینی در ادامه به برنامه های ستاد هوش مصنوعی و رباتیک پرداخت و گفت: «مهم ترین ماموریت و دغدغه ستاد، راه اندازی «زیرساخت های داده» است و در این زمینه پروژه های کلان و یکسری مطالعات جدی را تعریف کرده ایم و می کوشیم تا نخست از نظر دانشی تقویت شده و در ادامه بتوانیم زیست بوم داده را رقم بزنیم. البته تحقق این مهم در گرو هم افزایی نهادهای مختلف است».

او در این فضا، بحث سیاست گذاری و قانون گذاری را از ماموریت های شورای عالی فضای مجازی، زیرساخت های ارتباطی را از ماموریت های وزارت ICT و راه اندازی زیست بوم داده، زیرساخت های محاسباتی و زیرساخت های محاسباتی مربوط به سکوها را از جمله ماموریت های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان برشمرد.

به باور او، در حوزه هوش مصنوعی، باید گام های بلندتری برداریم و تاکید کرد در حوزه دانشی وضعیت قابل قبولی داشته و افراد توانمندی داریم که بعضا در بهترین شرکت های فعال در حوزه هوش مصنوعی در دنیا فعال هستند اما در حوزه تکنولوژی راه زیادی را در پیش داریم.

 در بخش دیگری از نشست، بحث سندملی هوش مصنوعی طرح شد و رشاد حسینی در خصوص چند و چون آن گفت :«سند ملی هوش مصنوعی همزمان از سوی چند نهاد در حال تدوین است و از آن جمله می توان به معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، وزارت ICT، همراه اول و مرکز ملی فضای مجازی اشاره کرد و در این زمینه یک هم افزایی بین نهادی در حال رقم خوردن است و نهایتا یک نسخه از میان آنها انتخاب و به عنوان تابلو و نقشه راه، پیش روی ما قرار خواهد گرفت که یک نسخه اولیه است و با توجه به تحولاتی که این عرصه با آن دست و پنجه نرم می کند، پیوسته نیاز به روزآمد شدن دارد».

به باور دبیر ستاد هوش مصنوعی و رباتیک، مهم ترین ویژگی سند ملی هوش مصنوعی بی تردید فراگیری است چراکه این حوزه دانشی ابعاد گسترده ای دارد و همه حوزه ها اعم از صنعت، سلامت، فضای مجازی و …. را در بر می گیرد و در تدوین این سند باید این جامعیت محل نظر و توجه باشد. مضاف بر اینکه ضرورت دارد همه نهادها اعم از وزارت خانه ها، دستگاه ها و قوه ها نیز به نوعی در تدوین آن درگیر شوند.

ملاحظات موجود در تدوین سند ملی هوش مصنوعی

هادی عاشری، معاون دبیر ستاد هوش مصنوعی و رباتیک هم در تکمیل صحبت های رشاد حسینی گفت: « سندی که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در حوزه هوش مصنوعی در دست تدوین دارد در بردارنده چهار هدف کلان، پنج راهبرد، 140 اقدام، 150 فعالیت یا پروژه و 175 شاخص خرد است و آنچه بیش از خود سند اهمیت دارد تقسیم کار است و باید مشخص شود که هر یک نهادهای متولی چه سهمی و نقشی را در پیشبرد فناوری حوزه هوش مصنوعی برعهده دارند.»

وی در خصوص ملاحظات موجود در تدوین سند ملی هوش مصنوعی، گفت:«در تدوین سند، باید به این نکات که در چه وضعیتی به سر می بریم؟ وضع مطلوب کجاست؟ و از سند چه می خواهیم؟ توجه جدی داشته باشیم چراکه قرار نیست در هم حوزه ها ورود کنیم و فعلا تنها اولویت ما حوزه هایی است که در آن ها مساله داریم و از آن جمله می توان به حوزه انرژی، امنیت، بهره وری و … اشاره کرد.»

منبع: روابط عمومی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا