حمایت معاونت علمی از مراکز الگوی توسعه محصولات فناورانه در قالب بسته جامع همکاری

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در بازدید از پژوهشکده فناوری‌ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی از ضرورت ایجاد یک پلتفرم جامع برای توسعه تجهیزات پزشکی پیشرفته و رسیدن آن‌ها به بازار گفت.

به گزارش  سبا724، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با همراهی جلال غفارزاده، رییس اداره کل تجهیزات پزشکی و سعید سرکار، رئیس پژوهشکده فناوری ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی از دستاوردهای این پژوهشکده دانشگاه علوم پزشکی تهران بازدید کرد.

دهقانی در جریان  این بازدید، فعالیت این مرکز را یک الگو و نمونه موفق از پیوند میان نوآوری‌ها و فناوری‌ها به بازار دانست و افزود: این که بستری برای تربیت افراد و حضور در دل فصای تجهیزات پزشکی باشند و به نیروی مولد تبدیل شوند مدل مناسب و خوبی است.

وی، توجه به نیاز به بازار و حرکت تعریف مساله برای حل مسائل و نیازهای صنعت پزشکی را از ویژگی‌های این مجموعه دانست و افزود: استفاده از نیروی متخصص و صاحب تجربه، از دیگر ویژگی های این مرکز به شمار می‌رود. امیدوارم هم این مرکز حرکت خود را ادامه دهد و بتواند الگویی باشد تا سایر مراکز از این الگو به بهترین نحو در توسعه فناوری و توسعه بازار محصولات دانش بنیان بهره ببرند.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به حمایت از الگوی توسعه محصولات فناورانه با محوریت دانشگاهیان و استادان تراز عنوان کرد: برای حمایت از مراکز این چنینی که الگو هستند، سازوکارهای متعددی تعریف شده است که ایجاد یک پلتفرم جامع همکاری و تعریف محورهای مشخص می‌تواند به عنوان آغاز این مسیر و مبنای همکاری قرار بگیرد.

دهقانی با اشاره به حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری از الگوهای فناورانه و اقتصادمحور در قالب بسته جامع همکاری عنوان کرد: معاونت علمی و پژوهشکده در قالب بسته جامع، محورهای همکاری را در قالب یک قرارداد دوساله تعریف می‌کنند تا در مسیر تکمیل زنجیره ارزش و توسعه فناوری تجهیزات پزشکی با توجه به نیازها و اولویت‌های بازار تعریف شود. در قالب این بسته جامع همکاری، چند پروژه مهم راهبردی در حوزه تجهیزات پزشکی تعریف می‌شود.

سعید سرکار، رئیس پژوهشکده فناوری ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی نیز در این بازدید عنوان کرد: پژوهشکده تلاش کرده است در مسیری گام بردارد که نیازهای پیشرفته حوزه تجهیزات پزشکی به مدد محققان و متخصصان تامین شود و عمدتاً در مسیر محصولات و خدماتی گام برداشتیم که شرکت های زیادی در آن حوزه‌ها فعال نبودند و خلأهای جدی وجود داشت.

سرکار با تاکید بر رویکرد نیازمحوری و حل مسأله در توسعه محصولات عنوان کرد: معتقدم مقاله باید از محصولات جانبی فناوری باشد و با همین رویکرد کار در توسعه فناوری را دنبال کردیم. با توجه به این که محل استفاده از این محصولات حوزه پزشکی است این مرکز در دل بیمارستان شکل گرفته است. تمامی پروژه های تعریف شدهدر قالب فنی و بالینی تعریف می شوند.

گفتنی است،  پژوهشکده فناوری‌ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی ۲۷ سال پیش در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران تاسیس شد. هدف این مجموعه پژوهشی هدف توسعه فناوری را در چشم انداز خود دارد. در حال حاضر با ۴۰ پتنت تایید شده ثبت بین الملل، قابلیت ورود محصولات متنوع به بازار پزشکی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه تجهیزات پزشکی همکار این پژوهشکده فراهم شده است و بالغ بر ۲۰۰ نفر فارغ التحصیل دکتری و پسادکتری روی پروژه های تعریف شده پژوهشکده فناوری ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی فعالیت دارند.

از محصولات پیشرفته پزشکی توسعه یافته به کمک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و این پژوهشکده می‌توان به ربات دستیار جراحی سینا، دستگاه اسکن قلب، دستگاه های اسکن میکروسی‌تی پیش بالینی، سیستم‌تصویربرداری PET ، شبیه ساز جراحی لاپاراسکوپی و تجهیزات نمونه‌برداری بیوپسی اشاره کرد.

منبع: روابط عمومی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا