اجرای 8 برنامه برای رفع کمبود نیروی انسانی ماهر بخش معدن

ایمیدرو با هدف رفع کمبود نیروی انسانی تحصیل کرده و ماهر در بخش معدن و صنایع معدنی، 8 برنامه را اجرایی کرده است.

به گزارش سبا724، این سازمان به عنوان راهبر توسعه زنجیره معدن و صنایع معدنی، با توجه به کمبود نیروی انسانی تحصیلکرده و ماهر در بسیاری از حوزه های معدنی از جمله حفاری اکتشافی، استخراج، رانندگی و سرویس و نگهداری ماشین‌آلات معدنی، آتشباری، چالزنی، ایمنی، بهداشت و محیط زیست، برنامه های مختلفی را برای رفع این مشکل به اجرا گذاشته است.

از جمله این برنامه ها، طرح توانمندسازی فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی (فاجد) است که در آن، فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر مرتبط با بخش معدن و صنایع معدنی، تحت عنوان کارورز به مدت 11 ماه به واحدهای پذیرنده معرفی می شوند. کمک هزینه پرداختی (50 درصد توسط بنگاه های پذیرنده و 50 درصد دیگر توسط ایمیدرو) پرداخت می شود.

تربیت تکنسین مهارتی و برگزاری کارگاه های آموزشی

برگزاری دوره‌های آموزشی شبانه روزی تربیت تکنسین مهارتی (یک تا سه ماهه)، گام دیگر ایمیدرو برای تربیت نیروهای مورد نیاز عملیات معدنی و به منظور پرکردن خلاء نیروی انسانی بین مهندس و کارگر در حوزه های فرآوری، حفاری مغزه‌گیری، استخراج معادن زیرزمینی، سنگ‌های تزئینی و کارشناسان ایمنی است.

برنامه دیگر ایمیدرو برای رفع کمبود نیاز نیروی ماهر، برگزاری کارگاه های آموزشی (تخصصی و عمومی) در جوار معادن است. این برنامه با هدف ایجاد تعامل بین مربی و کارآموز و براساس نیاز معادن و درخواست سازمان های صمت و نظام مهندسی معدن در سطوح کارگری و کارشناسی شاغل در معادن بخش خصوصی برگزار می شود.

برای شرکت کنندگان کارگاه های مذکور، گواهینامه های معتبر آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور صادر می‌شود.

گذراندن دروس عملی دانشجویان در معادن

برگزاری دوره کارآموزی در راستای دروس عملی برای دانشجویان در معادن، از جمله برنامه های دیگر ایمیدرو است که با هدف فراهم کردن بستر مناسب برای آشنایی دانشجویان مشغول به تحصیل با وظایف مشاغل بخش معدن و صنایع معدنی وکسب مهارت و تجربه در محیط واقعی کار انجام می شود.

تجهیز و راه اندازی مراکز و دپارتمان های تخصصی معدن و صنایع معدنی، طرح دیگر ایمیدرو برای رفع کمبود نیروی انسانی ماهر است که با توجه به ظرفیت غنی معادن و تنوع مواد معدنی استان ها و با هدف آموزش و ایجاد اشتغال زایی برای افراد بیکار اعم از کارجوی شهری، روستایی و دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها ایجاد شده است.

در طرح امریه سربازی، جذب و پذیرش مشمولان وظیفه برای بهره گیری از توانایی ها و ظرفیت‌های علمی و خدماتی افرادمورد نظر است و این امکان برای افراد وجود دارد که دوران سربازی خود را به جای پادگان در معادن بگذرانند. (تفاهم نامه مربوط بین ایمیدر و نیروهای مسلح در مرحله اقدام است)

آموزش افراد بومی برای رفع نیروی انسانی معادن منطقه

هفتمین برنامه ایمیدرو برای رفع کمبود نیروهی مهارتی در معادن، آموزش افراد مورد نیاز مناطق معدن خیز کشور (افراد بومی) است. این طرح در مرحله نخست در منطقه جنوب کشور (شهرستان کهنوج و جیرفت) برای ایجاد اشتغال حداکثر 300نفر از افراد بومی بیکار جنوب کشور، طراحی و به مرحله اجرا گذاشته شده است.

طرح دیگر، استفاده از ظرفیت های سربازان وظیفه مستقر در مناطق معدن خیز کشور است. این طرح با همکاری ستاد نیروهای مسلح (قرارگاه مرکزی مهارت آموزی) به منظور ایجاد اشتغال برای سربازان مستعد و علاقه مند به کار در بخش معدن و صنایع معدنی نیروهای مسلح -که حداکثر 3 ماه از خدمت سربازی آنها باقی مانده است – برنامه ریزی و اجرا شد.

در مرحله نخست، این طرح در استان کرمان و با همکاری (استانداری، جهاد دانشگاهی، ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان فنی و حرفه ای استان کرمان)، برای 180 نفر اجرایی شد.

 

منبع: روابط عمومی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا