نخستین “آزمایشگاه تاثیر” تاسیس می‌شود

دومین نشست کارگروه نوآوری اجتماعی ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم با بررسی طرح تاسیس نخستین “آزمایشگاه تاثیر” برگزار شد.

به گزارش  سبا724، دومین جلسه کارگروه نوآوری اجتماعی با حضور مسئول برگزاری کارگروه‌های ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم، دبیر کارگروه، اعضا و جمعی از کارشناسان و فعالان این حوزه برگزار شد.

در این جلسه، طرح تاسیس «آزمایشگاه تاثیر» با هدف توسعه مفهومی و اجرای پروژه های ارزیابی تاثیر اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته دبیر کارگروه نوآوری اجتماعی، مساله ارزیابی تاثیر به عنوان یک حلقه مفقوده در بین طرحهای توسعهای کشور محسوب می‌شود که اعضای کارگروه نیز به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته و دارند.

بر این اساس، طرح ایجاد آزمایشگاهی در این حوزه به نام آزمایشگاه تاثیر (Impact Lab)، در قالب یک آزمایشگاه حوزه علوم انسانی و با هدف ارزیابی و ارزشیابی تاثیرات واقعی، عینی و ملموس طرح های توسعه‌ای با اولویت طرح‌های سرمایه‌گذاری مورد بررسی کارشناسی کارگروه قرار گرفت.

آزمایشگاهی که سعی دارد تا آنچه به عنوان تاثیرات نهایی طرح ها و اقدامات و همچنین سیاستهای موجود را که با اولویت فازبندی طرح های زیست بوم فناورانه و نوآورانه و خلاقانه برجای می‌ماند، پیش از اجرایی نمودن طرح های سرمایه‌گذاری ارزیابی نموده و اثربخشی نهایی آن ها و همچنین تاثیرات مثبت و منفی اجرایی سازی آنان را مورد سنجش قرار دهد.

به گفته دبیر کارگروه نوآوری اجتماعی، آزمایشگاه تاثیر، نوعی از فناوری‌های نرم است که هدف آن ارزیابی پیشینی، به هنگام و پسینی اقداماتی و سیاست‌هایی است که هرگونه پیاده‌سازی آنها می‌تواند نتایج مثبت و یا مخربی برجای گذارد.

وی افزود: مواردی نظیر فقدان برهه آزمایش و خطا، کمبود سرمایه‌گذاری خطرپذیر و چالش برانگیز بودن برخی زیرساخت های حیاتی کشور، از جمله مواردی است که ضرورت تاسیس چنین آزمایشگاه ویژه ای را بیشتر کرده است.

در ادامه، اعضا، فعلان و کنشگران حاضر در نشست، ضمن بررسی اولیه، مطرح کردند که آزمایشگاه اثر قصد دارد در مرحله نخست، ارزیابی تاثیر پروژه‌های سرمایه‌گذاری طرح های فناورانه، نوآورانه و خلاقانه در ستاد و معاونت علمی را با برخی اولویت های خاص و در مراحل آتی ایجاد مدلی برای ارزیابی تاثیر سایر پروژه‌های سرمایه‌گذاری و همچنین سایر طرح‌های توسعه‌ای را در دستور کار قرار دهد.

منبع: روابط عمومی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا