چهار محصول دانش‌بنیان پرمصرف حوزه پزشکی رونمایی شد

با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، رییس سازمان اوقاف و امور خیریه و مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو از چهار محصول دانش‌بنیان پزشکی تولید شده توسط شرکت‌های فناور شتابدهنده تپش رونمایی شد.

به گزارش  سبا724، آیین رونمایی از چهار محصول دانش‌بنیان شرکت‌های ذیل شتابدهنده دانش‌بنیان تپش با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و جواد غفارزاده، رئیس اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو برگزار شد.

حمایت جدی سازمان اوقاف از جریان دانش‌بنیان

حجت الاسلام خاموشی، رییس سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در این مراسم با اشاره به عزم جدی این سازمان در مسیر مولدسازی زیرساخت‌ها و امکانات موجود کشور عنوان کرد: با حمایتی که سازمان اوقاف از این مجموعه انجام داد  تلاش کرد تا زیرساخت‌ها و ابزارها در مسیر مولدسازی هزینه شود و خوشبختانه این حرکت امروز ارزش آفرین شده به طوری‌که دستاوردهای ارزشمند حاصل از تلاش متخصصان این شرکت‌ها را در قالب محصولات مهم پزشکی مصرف شاهد هستیم.

وی افزود: سازمان این مسیر را با قوت ادامه خواهد داد و در زمینه زیرساخت‌ها زمین و اعیان، سازمان اوقاف حامی جریان دانش بنیان و تولید علم و فناوری خواهد بود.

ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها در صنعت تجهیزات پزشکی

رئیس اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در بخش دیگری از این مراسم، با اشاره به ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در تامین و تولید اقلام پزشکی و دارویی گفت: یکی از چالش‌های حوزه تجهیزات پزشکی این است که بر خلاف حوزه دارو و تولیدکنندگان آن که در کنار عرصه سلامت قرار دارند، در حوزه تجهیزات پزشکی، پیوند مستمر با حوزه پزشکی وجود ندارد و باید از ظرفیت شتابدهنده ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار حوزه بهداشت و درمان بهره ببریم.

وی با بیان این‌که اکنون بالای 90 درصد از صنعت دارو بومی است اما این میزان در حوزه تجهیزات پزشکی کم‌تر از 40درصد بوده و در 60درصد وابستگی، باید از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور استفاده شود، عنوان کرد: تلاش اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی، تسهیل‌گری و تسریع در روند تاییدیه‌ها و ارزیابی‌ها است اما با توجه به حساسیت بالا و اهمیتی که این حوزه دارد، باید در ادامه نظارت‌های دقیق تا رسیدن به سطح کیفی برای حضور در بازار احراز شود.

گفتنی است در این مراسم از چهار محصول دانش‌بنیان شتابدهنده تپش رونمایی شد که جزو اقلام پرمصرف، وارداتی و پیشرفته پزشکی به شمار می‌روند و بومی‌سازی آن‌ها، از خروح سالیانه حداقل شش میلیون دلار ارز جلوگیری می‌کند.

شریان بند آنژیوگرافی که برای بستن شریان روی مچ بعد از عمل های آنژیوگرافی کاربرد دارد یکی از اقلامی بود که توسط متخصصان داخلی بومی سازی و در این مراسم رونمایی شد. این محصول با مصرف سالانه حدود ۵۰۰ هزار عدد است که واردات آن ارزبری حدود ۲ میلیون دلار سالانه را به دنبال داشت.

بایوپسی فورسپس ابزاری که برای نمونه برداری در عمل های اندوسکوپی و کلونوسکوپی کاربرد دارد و سالانه حدود ۴۰۰ هزار عدد از آن مصرف می شود محصول دیگری بود که توسط محققان این شتابدهنده بومی سازی شده است. تولید انبوه این محصول دانش بنیان زمینه‌ساز جلوگیری از خروج حدود ۱.۵ میلیون دلار سالانه از کشور می‌‌شود.

کلیپس لیگاسیون نیز که برای بستن رگ ها پس از عمل های لاپراسکوپی به کار می‌رود و مصرف سالانه آن  ۳۰۰ هزار عدد است، با تولید توسط متخصصان داخلی مسیر ارزبری سالانه حدود ۲ میلیون دلار را مسدود خواهد کرد.

چهارمین محصول پزشکی رونمایی شده در این مراسم، سیم ارتودنسی بود که در دندان‌پزشکی و برای اصلاح ناهنجاری‌های چیدمان دندان ها کاربرد فراوانی دارد. مصرف سالانه ۵۰۰ هزار سیم در کشور برآورد شده است و با بومی سازی این محصول، سالانه حدود ۵۰۰ هزار دلار صرفه‌جویی ارزی نصیب کشور خواهد شد.

منیع: روابط عمومی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا