افزایش بیش از دو برابری ظرفیت تنها پالایش پلاسمای خاورمیانه

متخصصان شرکت دانش بنیان مدوک زیست دارو با راه اندازی نخستین و تنها پالایشگاه فعال پلاسمای انسانی در خاورمیانه در زمینه استخراج آلبومین و ایمنوگلوبین (IVIG) از پلاسمای خون فعالیت دارند که داروهای بسیار استراتژیک و حیاتی در ساختار سلامت محسوب شده و هرساله صـدها میلیون یورو از سـرمایه کشور صرف واردات این محصول از کشـورهای صـنعتی می‌شود.

به گزارش سبا724، آلبومین، پروتئین اصلی پلاسما بوده و با آب، کاتیون (مانند کلسیم و سدیم و پتاسیم)، اسید چرب، هورمون‌ها، بیلیروبین، تیروکسین (T4) و داروهای آرامبخش (ازجمله باربیتورات‌ها) پیوند می‌شود. عملکرد اصلی آن تنظیم فشار اسمزی کلوئیدی خون است. مقدار آلبومین تابع تولید، تخریب وضع تغذیه مقدار فشار انکوتیک پلاسما، سیتوکین‌ها و هورمون‌ها است.

ایمونوگلوبین یا IVIG به عنوان یک درمان جایگزین پروتئین پلاسما (IgG) در بیماران دچار کمبود یا نقص ایمنی که دچار کاهش یا از دست دادن قابلیت تولید آنتی بادی هستند، تجویز می‌شود.

در این قبیل بیماران دچار کمبود ایمنی، ایمونوگلوبین به جهت حفظ و نگهداری سطح آنتی بادی به میزان کافی به منظور جلوگیری از عفونت‌ها و تأمین یک ایمنی غیرفعال توصیه می‌شود.

حسین اصغرزاده تطفی، مدیر مالی شرکت مدوک زیست دارو با اشاره به توان‌مندی این شرکت در زمینه تولید فراورده های مشتق از پلاسمای انسانی گفت: « محل احداث واحد تولیدی (پالایشگاه پلاسمای انسانی) در زمینی به مساحت ٤٠٠٠ متر مربع و زیربنای مفید ١٠٠٠٠ متر مربع  در شهرک صنعتی بهارستان در شهرستان کمالشهر استان البرز واقع شده است. در فاز اول با بهره برداری از اتاقهای تمیز، آزمایشگاه کنترل حین تولید، موتورخانه و تاسیسات عمومی، آبسازی، سردخانه ٤٠- هواسازهای هایژنیک و فضاهای اداری با ظرفیت پالایش ٤٠ هزارلیتر اغاز به کار نموده و در فازهای بعدی ( ابتدای سال 1402 ) به ظرفیت ٩٠ هزار لیتر رسیده و برنامه توسعه بعدی شرکت به ٢٩٠ هزار لیتر در حال بررسی و اقدام می باشد.»
وی ادامه داد: « شرکت مدوک زیست دارو طی فرآیند تحقیق و توسعه و جمع‌آوری تیمی متخصص با اخذ مجوزهای مربوطه به عنوان اولین و تنها پالایشگاه فعال پلاسمای انسانی در خاورمیانه از سال ١٤٠٠ به بهره برداری رسید. فراورده های مشتق از پلاسمای انسانی تولید شده در این شرکت در حال حاضر در دسترس بیماران قرار گرفته است.»
کارشناس فناوری شرکت مدوک زیست دارو بیان کرد:« پس از همه گیری ویروس کرونا میزان مصرف داروهای مشتق از پلاسما خصوصا ایمونوگلوبولین وریدی IVIG به شدت افزایش یافته و نقش بسیار مهمی در حفظ جان بیماران داشته است همچنین اهمیت دستیابی به دانش فنی پالایش پلاسما را در جهان دو چندان کرده است.»
اصغرزاده خاطر نشان کرد: « در حال حاضر ظرفیت پالایش پلاسما در دنیا ٩٠ میلیون لیتر در سال می باشد که ٣٠درصد آن طی سالهای ٢٠١٥ تا ٢٠٢٠ افزایش یافته است. در سال ٢٠٢٠ تعداد پالایشگاهها در دنیا ٧٦ واحد بوده که از این تعداد سهم آمریکای شمالی با پالایش سالیانه ٣٦ میلیون لیتر پلاسما، ٤٠ درصد بازار ، اروپا با ٣٠ میلیون لیتر ٣٣درصد بازار و آسیا (چین، ژاپن ، کره جنوبی و اخیرا هند) با ٢٤ میلیون لیتر ٢٧ درصد بازار جهانی بوده است.»
وی با تاکید بر این که دانش فنی استفاده شده توسط شرکت مدوک زیست دارو، کاملا بومی بوده و با همکاری شرکتهای دانش بنیان فعال در زمینه بیوتکنولوژی به نتیجه رسیده تصریح کرد:«از بعد فنی، به لحاظ مدرن بودن روش تولید، دسترسی سریع و کوتاه مدت به حداکثر ظرفیت عملی ، نیاز قطعی بازار به محصولات جدید با بالاترین استانداردهای جهانی، قیمت مناسب، قرارداشتن محل پالایشگاه در منطقه ای استراتژیک از لحاظ دسترسی ،امکان ارتباط با کانونهای عمده مصرف و سرمایه گذاری با هیچگونه مخاطره ای از لحاظ بازار مصرف مواجه نخواهد شد.»
وی در پایان ضمن مقایسه قیمت محصول داخلی و خارجی مشابه، عنوان کرد:« در بازار قیمت فروش نمونه داخلی (محصول شرکت مدوک زیست دارو) با نمونه خارجی هیچ گونه تفاوتی ندارد. تنها نکته متمایز این است که  در نمونه خارجی بابت پالایش هر لیتر پلاسما ١٣٠ یورو حق الزحمه پالایش از دولت دریافت می‌شود»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا