تولید نشاء با تجهیزات ساخت داخل سرعت گرفت

فعالان یک شرکت دانش‌بنیان توانستند با تکیه به تخصص و دانش فنی بومی، تجهیزات تولید نشاء کشاورزی را بومی‌سازی کنند و این صنعت را در مسیر پیشرفت قرار دهند.

به گزارش سبا724،  در کشاورزی مدرن به جای این‌ که بذر مستقیما در زمین زراعی کشت شود، کشت در خزانه هایی خارج از زمین اصلی و در محیط کنترل شده گلخانه در سینی‌های نشاء صورت می‌گیرد، تا پس از طی مراحلی از رشد گیاه و چند برگی شدن و تبدیل به گیاهچه جوان به زمین زراعی یا گلخانه تولید محصول انتقال پیدا کند.

کشت نشاء یکی از روزآمدترین فناوری‌های موجود در حوزه کشاورزی است که مسیری رو به توسعه دارد و با توجه به این‌ که آینده کشاورزی به دلیل کمبود منابع آبی و تغییرات اقلیمی به این روش متکی است، نیازمند سرمایه‌گذاری‌های جدی است.

در ایران و به واسطه شرکت فن آوران کاشت زاگرس و استفاده از دانش بومی هم‌گام با کشورهای پیشرفته، به تولید محصولات و تجهیزات این حوزه دست یافته‌ایم.

مازیار نامداری مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان فن آوران کاشت زاگرس، با اشاره به ساخت دستگاهی برای سرعت بخشیدن به کشت و تولید نشاء عنوان کرد: با تحقیقاتی که در زمینه صنعت نشاء داشتم متوجه شدم که شرکت تولیدکننده ماشین‌آلات جهت تولید مکانیزه نشا در کشور وجود ندارد و عمدتاً این تجهیزات از کشورهای اروپایی و با قیمتی بالا به کشور وارد می‌شوند. در همین راستا و با هدف نیازهای صنعت کشاورزی و گلخانه‌ای، در مسیر طراحی و تولید تجهیزات این حوزه گام گذاشتیم.

این فعال فناور به برخی از مشکلاتی که تولید‌کنندگان نشاء با آن مواجه بودند اشاره کرد و گفت: از مهم‌ترین این چالش‌ها، عدم ارائه خدمات پس از فروش و یا ارتباط با کارشناس جهت سرویس و تعمیرات این دستگاه ها بود. همچنین این دستگاه ها توانایی کار با بسیاری از سینی‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف را نداشتند.

وی با اشاره به ویژگی‌های دستگاه خط کامل بذرکار سینی نشاء ساخت داخل گفت: این دستگاه از پنج بخش  بسترساز، پرکن سینی، دستگاه بذرکار سینی نشا، پوشش دهنده و تونل آبیاری تشکیل شده است.

نامداری عنوان کرد: شرکت فن آوران کاشت زاگرس با تولید این تجهیزات و ماشین آلات ضمن تلاش در مسیر رفع نیاز فعالان این حوزه و عدم وابستگی کشور به واردات، تا کنون موفق به تجهیز بیش 1100 واحد گلخانه ای در سراسر کشور شده است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان فن آوران کاشت زاگرس عنوان کرد: مخاطبان این محصول گلخانه داران تولید نشاء هستند. شرکت‌های بسیاری برای تولید این قبیل تجهیزات تلاش کرده‌اند که به دلیل پیچیدگی دانش فنی آن در اختصاص دادن سهمی از بازار به خود موفقیتی نداشته‌اند.

این فعال فناور، درباره مزیت‌های فناورانه و قیمتی نمونه داخلی تجهیزات کشت نشاء نسبت به نمونه‌های وارداتی گفت: نمونه های خارجی جدید به دلیل پیشرفته بودن سطح فناوری و محدودیت‌ها، به ایران وارد نشده و نمونه‌های قدیمی‌تر، نیازهای تولیدکنندگان را به خوبی مرتفع نمی‌کند. همچینین هزینه تهیه این تجهیزات بسیار بالا بوده و هیچ‌گونه خدمات پس از فروشی برای قطعات ارائه نمی‌شود.

نامداری با اشاره به صرفه‌جویی ارزی با تولید و استفاده از تجهیزات ساخت داخل کشت نشاء عنوان کرد: حداقل قیمت جهت واردات این دستگاه‌ها 30هزار یورو است که با توجه به تجهیز بیش از 1100 واحد، از خروج 33 میلیون یورو ارز جلوگیری شده است.

وی ادامه داد: در صورت عدم بومی سازی این محصول توسط شرکت فن آوران کاشت زاگرس، صنعت نشاء کشور به مبلغی بالغ بر 200میلیون یورو نیاز داشت تا بتوانیم در صنعت نشاء حضور داشته باشیم. قیمت خط تولید بذکار سینی نشا در حال حاضر 800 میلیون تومان و نصف نمونه وارداتی است.

این فعال حوزه فناوری با اشاره به این‌ که کل اشتغال صنعت نشاء بیش از 40هزار نفر است، ادامه داد: به واسطه بومی سازی و تولید محصولات این حوزه بیش از 200 نفر به طور مستقیم به کار مشغول شده و برای 400 نفر نیز اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.

منبع: روابط عمومی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا