نقش بسیار مهم صنعت فرش رشد ناخالص ملی

رئیس مرکز ملی فرش ایران اعلام کرد: صنعت فرش به‌دلیل میزان اشتغالی که در دورترین نقطه کشور با کمترین هزینه، بیشترین ارزش افزوده را همراه دارد؛ در صورت حمایت می‌تواند نقش بسیار مهمی را در رشد ناخالص ملی ایفا کند.

به گزارش سبا724، «فرح‌ناز رافع» رئیس مرکز ملی فرش ایران ضمن بیان مطلب فوق، با اشاره به فعالیت ۲ میلیون نفر بافنده فرش در کشور گفت: بیش از ۱۹۱ هزار نفر در حوزه صنایع جانبی فرش دستباف مانند مرمت‌کاران، طراحان، رنگرزان، نخ‌ریسان، فروشندگان و تجار فعالیت دارند که ۳۰ رشته در این زمینه را فعال کرده‌اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۷۵۰۰ نفر در هنرستان‌ها و دانشگاه‌های کشور در حال تحصیل رشته تخصصی فرش و حدود ۱۵ هزار نفر دانش‌آموخته این رشته هستند که زنجیره ارزش فرش دستباف را هدایت و راهبری می‌کنند؛ این جامعه بزرگ را اگر با خانواده‌هایشان حساب کنیم، تقریباً یک‌هشتم جامعه را تشکیل می‌دهند که ارتزاق و اقتصادشان بر پایه فرش دستباف است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران بیان اینکه اقتصاد فرش دستباف بر پایه اقتصاد روستایی و گستردگی آن در سراسر کشور است، افزود: برخی تصور می‌کنند فرش دستباف تنها در استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان و مرکزی بافته می‌شود در حالیکه ۳۱ استان کشور در حوزه فرش دستباف و صنایع جانبی فعالیت دارند و نقش بسیار مهمی را به‌عنوان اقتصاد اصلی یا مکمل در سطح کشور به خصوص در روستا‌ها ایفا می‌کنند.

به گفته وی، حدود ۹۰ درصد از هنرمندان بافنده فرش دستباف را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، همچنین ۷۰ درصد افراد در حال تحصیل در این رشته هم خانم و ۳۰ درصد آقا هستند و این بیانگر گستردگی و فراوانی زنجیره ارزش فرش دستباف در اقصی نقاط کشور است.

رافع ادامه داد: در حال حاضر مشکل اصلی در صنعت فرش دستباف در بخش منابع انسانی، سن هنرمندان قالیباف است که به سمت میانسالی و پیری می‌رود، زیرا جوانان کمتر به صنعت فرش علاقه نشان می‌دهند؛ این امر نیازمند فرهنگ‌سازی و استفاده بیشتر از ظرفیت زنان است.

وی فرش را به عنوان کالایی راهبردی دانست و افزود: صنعت فرش برای کشور تنها به عنوان کالایی با سودآوری و ارزآوری بالا نیست بلکه به دلیل میزان اشتغالی که در دورترین نقطه کشور با کمترین هزینه، بیشترین ارزش افزوده را همراه دارد؛ در صورت حمایت می‌تواند نقش بسیار مهمی را در رشد ناخالص ملی ایفا کند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران اضافه کرد: هم اکنون به‌دنبال فرهنگ‌سازی در بین جوانان، سرمایه‌گذاری و تربیت دانش‌آموزان در هنرستان‌های تخصصی فرش هستیم تا پس از فارغ التحصیلی بدون ورود به دانشگاه بتوانند با مهارتشان به اقتصاد خانواده، کشور و جامعه‌شان کمک کنند.

وی در ادامه از برگزاری سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی صنعت فرش دستباف، از یکم تا هفتم شهریورماه سال‌جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، خبر داد و گفت: ساعت برپایی این نمایشگاه از ۱۰ صبح تا ۸ شب است.

رافع با بیان اینکه تاکنون ۳۵۰ تولیدکننده و صادرکننده در سامانه ثبت نام نمایشگاه فرش دستباف ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: تاکنون بیش از ۱۵ هزار و ۵۰۰ متر به غرفه داران واگذار شده و روند واگذاری ادامه دارد.

منبع: روابط عمومی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا