رونق تولید سیمان در سایه تامین برق پایدار، سالانه بیش از 12 میلیون تن صادرات داریم

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد که با تأمین برق پایدار صنایع، امسال در تولید و عرضه سیمان در کشور هیچ مشکلی وجود ندارد.

به گزارش سبا724، «سیف‌الله امیری» مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت درباره وضعیت تولید سیمان در کشور، ضمن بیان مطلب فوق گفت: با تأمین برق صنایع، امسال در تولید و عرضه سیمان در کشور هیچ مشکلی وجود ندارد و در حال حاضر، هر هفته حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار تا یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن سیمان تولید و عرضه می‌شود.

وی ادامه داد: حدود ۱۲ میلیون تن کلینکر آماده نیز در انبار‌ها موجود است و درصورت بروز کوچک‌ترین مشکلی می‌توان برای تولید سیمان از این ذخایر استفاده کرد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، ظرفیت تولید کارخانجات سیمان در کشور را سالانه ۸۹ میلیون تن دانست و افزود: این در حالی است که میزان تولید سالانه سیمان در کشور ۶۹ میلیون تن است.

وی درباره قیمت پایه سیمان در بورس کالا اظهار کرد: قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان در بورس کالا بین ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان و قیمت هر تن سیمان به صورت فله‌ای یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. البته این محصول در خارج از بورس با محاسبه ارزش افزوده و سود با قیمت بیشتری عرضه می‌شود؛ به‌طوری‌که در عمده فروشی‌ها قیمت هر کیسه سیمان به حدود ۶۵ هزار تومان نیز می‌رسد.

امیری ادامه داد: ممکن است برخی به صورت تکی یک یا دو کیسه سیمان را خریداری کنند و قیمت محاسبه شده برای آن‌ها حدود ۸۰ هزار تومان باشد که این ملاک قیمت نیست بلکه ملاک قیمت در بازار همان قیمت عمده فروشی آن است.

وی در خصوص درباره صادرات این محصول نیز اینگونه واکنش نشان داد: سالانه ۱۲ تا ۱۴ میلیون تن صادرات داریم که از این مقدار یک میلیون تن آن سیمان و بقیه کلینکر است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت با اشاره به لزوم تأمین مازوت برای کارخانه‌های تولید سیمان، گفت: ضرورت دارد تا وزارت نفت شرایطی را فراهم آورد تا کارخانه‌ها از هم‌اکنون ذخایر مازوت خود را پر کنند تا در زمستان پیرو مسائل تأمین گاز، واحد‌های تولیدی با مشکلی مواجه نشوند و بتوانند از مازوت استفاده کنند.

منبع: شاتا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا