تاندم مداوم نورد سرد با قدرت در مدار تولید قرار گرفت

پس از 18 سال، تعمیرات اساسی خط تاندم مداوم نورد سرد فولاد مبارکه طی عملیاتی هشت‌ روزه انجام شد و 24 ساعت زودتر از زمان پیش‌بینی‌ شده، این خط تولید بسیار مهم و حساس فولاد مبارکه با قوت راه‌اندازی شد و در مدار تولید قرار گرفت.

به گزارش سبا724، محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل فولاد مبارکه روز شنبه سی‌و‌یکم تیرماه سال ۱۴۰۱ به همراه جمعی از معاونان و مدیران شرکت از روند نوسازی خط تاندوم پنج‌ قفسه‌ای نورد سرد، احداث نیروگاه 914 مگاواتی و انجام تعمیرات اساسی مدول شماره A واحد احیا مستقیم شرکت بازدید کرد.

وی در پایان این بازدیدها در مصاحبه با خبرنگار فولاد با اعلام این خبر گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۱ در فولاد مبارکه پنج راهبرد اساسی استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود، توسعه سرمایه‌های انسانی، تمرکز بر نوآوری و فناوری‌های نوین، توسعه کمی و کیفی متوازن و تبدیل‌شدن به صنعت سبز را با جدیت در دستور کار قرار دادیم و خوشبختانه امروز شاهد آن هستیم که در بسیاری از بخش‌ها این رویکرد در حال اجرا شدن و به بار نشستن است.

وی با بیان اینکه طی دو سال اخیر، علی‌رغم محدودیت‌های شدید در حوزه‌های آب، برق و گاز، رکوردهای متعددی در بخش‌های مختلف شرکت به ثبت رسیده است، گفت: برای اولین بار این رکوردها در برخی از واحدها با استفاده ۱۰۰ صددرصدی از ظرفیت تولید به بار نشسته و در بعضی قسمت‌ها نیز بیش از صددرصد ظرفیت به کار گرفته شده است که این دستاوردها حاصل هدفمندی، تلاش، افزایش بهره‌وری و مدیریت خوب همکاران و شرکت‌های مرتبط در بخش‌های مختلف و همچنین هم‌افزایی که در کل گروه است.

 

جوان‌سازی خطوط تولید فولاد مبارکه اجتناب‌ناپذیر است
مدیرعامل فولاد مبارکه در خصوص اهمیت اجرای عملیات نوسازی و به‌روزرسانی تجهیزات در کارخانه‌های صنعتی خاطرنشان کرد: به‌منظور تداوم روند موفقیت‌آمیز کار شرکت، باید برخی تعمیرات اساسی و به‌روزرسانی‌ها در خطوط تولید انجام شود. امروز پس از 30 سال از بهره‌برداری فولاد مبارکه، دیگر به لحاظ تجهیزاتی نمی‌توان این شرکت را جوان دانست و روی برخی تجهیزات که از ابتدای بهره‌برداری در مدار تولید بوده‌اند، هیچ‌گاه تعمیرات اساسی و به‌روزرسانی انجام نشده است؛ بنابراین به‌روزرسانی‌ها و جوان‌سازی خطوط، از یک سو به‌دلیل حساسیت بالای این خطوط و منحصربه‌فرد بودن آن و از سوی دیگر، به دلیل نیاز مبرم بسیاری از صنایع پایین‌دست فولاد مبارکه به محصولات این خطوط، اجتناب‌ناپذیر است.

 

نگرانی‌های زیاد به‌دلیل عدم نوسازی و ریسک ورود به عملیات تعمیراتی
به گفته طیب‌نیا، محصولات تاندم پنج قفسه‌ای در صنایع پایین‌دستی فولاد مبارکه نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. تعمیرات اساسی این واحد پس از 18 سال انجام شد. طی این سال‌ها فقط تعمیرات مقطعی و توقفات سالانه در این خط انجام شده بود و عدم نوسازی و ریسک ورود به عملیات تعمیراتی نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده بود.

طیب‌نیا تأکید کرد: عملیات تعمیرات اساسی و به‌روزرسانی و افزایش قابلیت PLC‌ها و تجهیزات مرتبط در ورودی و خروجی خط تولید، اجرای اتوماسیون سیستم هواساز اتاق برق در بخش اتوماسیون و چندین کار بزرگ دیگر به لطف خداوند و بدون حضور حتی یک کارشناس خارجی و در فضای کاملاً امن، بدون حادثه فردی و تجهیزاتی با موفقیت انجام شد.

 

برخی از تجهیزات برای اولین بار با موفقیت تعمیر یا به‌روزرسانی شدند
وی اظهار داشت: در این عملیات تعمیراتی گسترده، بالغ‌بر ۳۰ هزار نفر ساعت تعمیرات و کار پی‌درپی و مداوم انجام شده است. نکته حائز اهمیت این است که در برخی از این تجهیزات تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده بود و برای اولین بار این تجهیزات با موفقیت تعمیر یا به‌روزرسانی شدند و با توان بیشتر و توقفات بعدی کمتر در مدار تولید قرار گرفتند.

 

پذیرش ریسک بالا برای انجام عملیات تعمیراتی و نوسازی خطوط
مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان اینکه پذیرش انجام این عملیات بزرگ ریسک زیادی داشت تصریح کرد: خوشبختانه با اعتماد به توان و تخصص همکاران و توان داخلی کشور، امروز شاهد این بودیم که خط تاندم پنج‌قفسه‌ای نورد سرد فولاد مبارکه با قوت در مدار تولید قرار گرفت و جای نگرانی برای ادامه تولید در این خط وجود ندارد.

 

افزایش خودباوری و اعتماد مدیران و کارکنان

وی با تأکید بر اینکه همه این دستاوردها در شرایط تحریم و با اعتماد به نیروهای داخلی حاصل شده، گفت: با اجرای چنین اقداماتی که برای اولین بار در شرکت انجام می‌شود، خودباوری نزد همکاران و شرکت‌های داخلی به‌شدت افزایش می‌یابد. همچنین همکاران با چنین اقداماتی نشان داده‌اند چنانچه با آن‌ها اعتماد شود، می‌توانند کارهای بزرگ و ارزشمندی را به سرانجام برسانند.

 

کاهش توقفات و افزایش کمی و کیفی تولید
وی با اشاره به اینکه ظرفیت خط تاندم مداوم فولاد مبارکه 1.5 میلیون تن محصول خام در سال است، گفت: انجام این عملیات تعمیراتی علاوه بر کاهش توقفات و در نتیجه افزایش تولید، افزایش کیفیت محصولات را نیز در پی خواهد داشت.

 

بهره‌برداری از توربین شماره یک نیروگاه در ماه آینده
طیب‌نیا با تأکید بر اینکه در بازه زمانی دو سال گذشته خوشبختانه اولین‌های زیادی را فولاد مبارکه تجربه کرده‌ایم، در خصوص روند پیشرفت عملیات احداث نیروگاه 914 مگاواتی فولاد مبارکه نیز گفت: در بخش اجرای طرح‌های توسعه نیز که بخش اعظمی از آن با اعتماد و اتکا به توان و دانش سازندگان داخلی در حال انجام است باید گفت خوشبختانه در زمینه طرح‌های توسعه شرکت نیز شاهد پیشرفت‌های ارزشمندی طی یکی دو سال اخیر بوده‌ایم. امروز علی‌رغم اینکه فقط ۱۶ ماه از آغاز عملیات احداث نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی فولاد مبارکه گذشته، پیش‌بینی می‌شود با تلاش شبانه‌روزی همکاران در این بخش در ماه آینده شاهد بهره‌برداری از توربین شماره ۱ این نیروگاه باشیم.

 

انجام بالغ‌بر 70 هزار نفر ساعت کار تعمیراتی مداوم
سومین بخشی که مدیرعامل فولاد مبارکه از آن بازدید کرد اجرای عملیات تعمیرات اساسی مدول‌های A و B واحد احیا مستقیم فولاد مبارکه بود. وی در این باره نیز تصریح کرد: همان‌گونه که اشاره و تأکید شد، رویکرد نوسازی خطوط تولید فولاد مبارکه از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد و امروز شاهد بودیم که در ناحیه آهن‌سازی نیز با برگزاری توقفات سالانه مدول‌های  Aو B و پمپ‌خانه G واحد احیا مستقیم این عملیات نوسازی با قدرت در حال انجام است.

 

بومی‌سازی تجهیزات اساسی مدول‌های احیا مستقیم و افزایش 10 درصدی تولید
وی با بیان اینکه در این بخش نیز عملیات تعمیرات با بالغ‌بر 70 هزار نفر ساعت طی 25 روز در حال انجام است، گفت: خوشبختانه از ظرفیت‌های موجود در این بخش استفاده حداکثری شده است؛ تا جایی‌که در مدت‌زمان استفاده و بهره‌برداری از کاتالیست‌ها و نسوزهای این واحدها به رکوردهای تازه‌‌ای دست یافتیم. همچنین برخی از تجهیزات نوسازی‌شده ازجمله لوله‌های 8 اینچ، گیربکس کمپرسورها و نسوز مدول A بومی‌سازی شده که معمولاً بیش از 50 درصد هزینه‌های احداث واحدهای احیا را در بردارند.

طیب‌نیا در این زمینه ادامه داد: بعد از اجرای این توقف و تعمیرات، تولید واحد به میزان 10 درصد افزایش و مصارف آب و انرژی کاهش خواهد یافت.

مدیرعامل فولاد مبارکه در بخش پایانی سخنان خود، تلاش و همدلی همه مدیران و کارکنان فولاد مبارکه و شرکت‌های پیمانکاری در اجرای این تعمیرات و توسعه‌ها را ارزشمند و قابل‌تقدیر دانست و گفت: امیدوارم با تداوم این فعالیت‌ها و به بار نشستن آن‌هااز سوی کارکنان گروه فولاد مبارکه همچنان شاهد افتخارآفرینی‌های دیگر برای ایران اسلامی باشیم.

منبع: روابط عمومی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا