۳۳ هزار میلیارد ریال اوراق و حامل انرژی مبادله شد

بازارهای چهارگانه بورس انرژی ایران در هفته نخست مرداد ماه میزبان داد و ستد انواع فرآورده هیدروکربوری به ارزش ۳ هزار و ۳۵۶ میلیارد تومان بود.

به گزارش سبا724، در ۵ روز معاملاتی هفته گذشته ۳۰۱ معامله در دو رینگ داخلی و بین‌الملل بورس انرژی ایران به ثبت رسید.

رینگ بین‌الملل بورس انرژی در این مدت میزبان معاملاتی به ارزش بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که «گاز مایع»، «ته‌مانده برج تقطیر»، «ریفورمیت»، «برش سی ۷ سی ۹» و «پنتان» بیشترین ارزش را به خود اختصاص دادند.

از سوی دیگر صدرنشینی ارزش معاملات در رینگ داخلی متعلق به «نفت سفید»، «میعانات گازی»، «آیزوریسایکل»، «سبد پایه» و «ته‌مانده برج تقطیر» بود و مجموع ارزش معاملات این رینگ به یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزون شد.

در هفته نخست مرداد ماه ۶ میلیون کیلو وات ساعت برق سبز در قالب برق فیزیکی و افزون بر ۱۷ میلیون کیلووات ساعت در قالب اوراق سلف میان نیروگاه‌های تجدیدپذیر و صنایع مورد داد و ستد قرار گرفت تا مجموع ارزش تالار برق سبز به بیش از ۷۱۰ میلیارد ریال برسد.

همچنین ارزش دلاری مبادله ۲ هزار گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در هفته گذشته به ۱۳۰ هزار دلار رسید.

عرضه‌کنندگان برتر

در هفته معاملاتی منتهی به ۴ مرداد ماه، «شرکت ملی گاز ایران» عنوان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده در بورس انرژی ایران را از آن خود کرد و «نفت ستاره خلیج فارس» در دومین جایگاه عرضه‌کنندگان بزرگ قرار گرفت. «شرکت پالایش نفت تبریز» سومین عرضه‌کننده بورس انرژی لقب گرفت و «پالایش نفت آبادان»، «پالایش نفت شیراز»، «پتروشیمی بوعلی سینا»، «شرکت ملی نفت ایران»، «پالایش نفت کرمانشاه»، «پالایش نفت اصفهان» و «نفت ایرانول» به ترتیب تکمیل‌گر فهرست ۱۰ عرضه‌کننده برتر بورس انرژی شدند.

منبع: روابط عمومی

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا