رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:
باید امنیت سرمایه گذاری در بخش تولید ایجاد شود

 رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: باید امنیت سرمایه گذاری در بخش تولید تامین شود.

 به گزارش سبا 724 حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر امروز ۱۶ تیر ماه پیش از مراسم آغاز عملیات اجرایی شهرک صنعتی (صنعتی-صنفی) غیر دولتی پروفیل کاران در نزدیکی شهرک صنعتی مشهد در کلات اظهار کرد: تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار سیاستی بود که بر اساس خواسته عمومی مطرح شد و در مجلس تلاش شد تا برای مجوزها سختگیری صورت نگیرد و اگر کاری سخت است باید برای آن زمان بگذاریم.

وی افزود: در بسیاری از دستگاه ها باید برای صدور مجوزها و پیشرفت کار زمان گذاشته شود. چرا امروز در کشور، سرمایه بخش تولید در بخش‌های دیگر وارد می‌شود و چرا امنیت سرمایه گذاری در تولید نبوده و ناامنی در تولید است؟‌. باید بدانیم مردم دوست دارند سرمایه خود را در مسیر تولید وارد کنند اما وقتی سرمایه‌گذاری در مسیر تولید حمایت نمی‌شود بنابراین  تمایلی به سرمایه گذاری ندارند. چرا امروز سرمایه در بخش‌های غیر مولد وارد می‌شود؟

وی ادامه داد: ما مقصر هستیم که در این موضوع مسیر را سخت گرفته‌ایم و در همین راستا به سراغ بانک‌ها رفتیم. در سال ۱۴۰۰ به سراغ بانک‌ها رفتیم و گزارش تسهیلات کلان را از آن‌ها درخواست کردیم و در ۱۴۰۱ به صورت قانونی بانک‌ها  را موظف کردیم تا گزارش تسهیلات کلان را هر سه ما یک بار به کمیسیون اصل ۹۰ ارائه دهند و به دنبال ایجاد قانون دایمی برای آن هستیم.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برخی بانک‌ها امتناع کردند که تا حد انفصال در این زمینه پیش رفتیم. برخی بانک‌ها تسهیلاتی که باید در بخش تولید وارد شود را به شرکت‌های زیر مجموعه خود می‌دهند و به این بانک‌ها فشار آورده‌ایم. در جلسه در بانک مرکزی عنوان کردم که باید معلوم شود تسهیلات بانک‌ها به کجا می‌رود. باید امنیت سرمایه گذاری در بخش تولید تامین شود که این موضوع کار بسیار سخت و هزینه بری است اما باید رخ دهد.

پژمانفر با اشاره به اینکه یک عقب افتادگی در بخش‌های مختلف در بخش خدمات، کشاورزی و… در کشور وجود دارد، تصریح کرد: ایجاد شهرک صنعتی-صنفی پروفیل کاران نقطه آغازین بوده و کمک می‌کنیم شهرک‌های صنفی با سرعت در مشهد راه اندازی شود. ایجاد برخی از این شهرک‌ها می‌توانند مشهد را به یک کانون در کشور تبدیل کنند؛ برای مثال اگر شهرک پوشاک در مشهد ایجاد شود می‌تواند یک کانون برای پوشاک در کشور باشد و از مردم سایر نقاط کشور به مشهد آماده و از این ظرفیت استفاده کنند.

وی ادامه داد: سیره امیرالمومنین این بوده که به مسئولان سختگیری کرده و به مردم آسان می‌گرفتند و ما باید اینگونه عمل کنیم.

انتهای پیام/ ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا