واگرایی قیمتی سنگ‏‏‌آهن و فولاد

به گزارش سبا 724 روند رشد نرخ سنگ‌‌‌آهن در ماه ژوئیه معکوس شد و این محصول پس از آنکه ظرف ماه ژوئن به مسیر رشد نرخ بازگشت و زیان خود در ماه مه را جبران کرد، ظرف روزهای ابتدایی ژوئیه وارد سراشیبی افت نرخ شد. به این ترتیب وب‌سایت تردینگ اکونومیک، بهای هر تن سنگ‌‌‌آهن عیار 5/ 63‌درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را برای روز ابتدایی بازگشایی بازار در هفته جاری یعنی دوشنبه سوم ژوئیه با ثبت کاهش روزانه 2دلاری برابر 111دلار و 50سنت ارزیابی کرد که این رقم کمترین نرخ فروش این محصول پس از دوازدهم ژوئن بود. در حالی که امیدواری نسبت به اعمال محرک‌‌‌های جدید از سوی دولت پکن، زمینه‌‌‌ساز رشد بهای سنگ‌‌‌آهن وارداتی به چین شده بود، دستور کاهش فولادسازی در تانگشان با ایجاد احتمال کاهش تقاضا برای مواد اولیه مصرفی در این صنعت، زمینه بازگشت سنگ‌‌‌آهن به مسیر افت نرخ را فراهم کرد.

وضعیت نامطلوب بازار املاک و بخش صنعت چین در ماه مه و همچنین تضعیف داده‌‌‌های تولید صنعتی و تجاری این کشور باعث شد تا بانک خلق چین در اواسط ماه ژوئن، تصمیم به اعمال محرک‌‌‌های جدید دولتی بگیرد. ظرف نیمه‌دوم ماه ژوئیه بانک‌مرکزی چین از تزریق 2میلیارد یوآن نقدینگی، کاهش 10واحدی نرخ بهره کوتاه‌مدت و تسهیل شرایط اعتباردهی خبر داد و به این ترتیب به کمک بخش تولید و صنعت در چین آمد.  این تصمیمات با ایجاد ذهنیت رشد تقاضا برای محصولات فولادی در میان‌مدت و در نتیجه امیدواری به رشد تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن زمینه رشد بهای این محصول وارداتی به بنادر چین را فراهم کرد، به نحوی که بهای هر تن سنگ‌‌‌آهن عیار 5/ 63‌درصد وارداتی به بنادر شمالی چین تا روز 28ژوئن به 117دلار و 50سنت رسید که این رقم بیشترین نرخ فروش آن پس از نیمه ماه آوریل بود. در حالی که امیدواری نسبت به اعمال محرک‌‌‌های جدید دولتی، زمینه‌‌‌ساز رشد بهای سنگ‌‌‌آهن وارداتی به چین شده بود، دستور کاهش تولید فولاد در منطقه تانگشان از سوی دولت محلی این کشور زمینه افت بهای این محصول را فراهم کرد. تانگشان قطب اصلی فولادسازان چین است.

دولت محلی تانگشان ظرف روزهای گذشته به کارخانه‌‌‌های فولادی این منطقه دستور داد تا با هدف بهبود کیفیت هوا، از میزان تولید فولاد خود بکاهند. اخبار حاکی از آن است که دولت محلی تانگشان از برخی فولادسازان این منطقه خواست تولید محصول خود را به میزان 30‌درصد کاهش دهند و برخی دیگر را بسته به نوع محصول تولیدی موظف به کاهش 50درصدی تولید کرد. این در حالی است که فولادسازان این منطقه، به میزان قابل‌توجهی محصول خریداری کرده‌اند و به این ترتیب در شرایط کنونی برای حداقل 20روز کاری موجودی سنگ‌‌‌آهن ذخیره دارند. این موضوع می‌‌‌تواند تقاضای سنگ‌‌‌آهن این منطقه را به‌شدت کاهش دهد و به این ترتیب زمینه‌‌‌ساز افت بهای این محصول شده است.

چین بیش از 70‌درصد حجم کل سنگ‌‌‌آهن دریایی جهان را خریداری می‌کند و سهم این کشور از تولید فولاد دنیا بیش از 50‌درصد است. به این ترتیب، وضعیت اقتصادی این کشور و مسیر توسعه آن به شکل مستقیم بر چشم‌‌‌انداز بازار آهن و فولاد در دنیا اثرگذار است.

کسری عرضه داخلی در کمین

بخش قابل‌توجهی از سنگ‌‌‌آهن موردنیاز فولادسازان چینی از طریق واردات تامین می‌شود؛ اما معادن سنگ‌‌‌آهن این کشور نیز سهم بسزایی در تامین خوراک فولادسازان این کشور دارند. ظرف سال‌های اخیر دولت چین سعی کرده است بر سهم آنها از تامین خوراک فولادسازان بیفزاید. در این شرایط ظرف روزهای گذشته، اخباری مبنی بر بروز حادثه در یک‌معدن سنگ‌‌‌آهن در شمال چین منتشر شد. انتشار این خبر گمانه‌‌‌زنی‌‌‌هایی را در خصوص افزایش نظارت بر معادن این کشور مطرح کرد. درصورتی که دولت چین به سراغ اعمال نظارت‌‌‌های ایمنی بیشتر بر معادن خود برود، عرضه سنگ‌‌‌آهن داخلی به این کشور مختل خواهد شد که این موضوع سیگنالی افزایشی برای این بازار است.

سنگ‌آهن در حال نوسان میان داده‌‌‌های متناقض است؛ در حالی که محرک‌‌‌های دولتی حامی رشد تقاضا برای این محصول با تحریک تقاضا برای محصولات فولادی است، تضعیف رشد اقتصادی دومین اقتصاد جهانی غیر‌قابل انکار است. کاهش شتاب رشد اقتصادی چین با ایجاد امیدواری نسبت به اعمال محرک‌‌‌های جدید دولتی زمینه‌‌‌ساز رشد بهای سنگ‌‌‌آهن در کوتاه و میان‌مدت می‌شود؛ اما این تاثیر لزوما ادامه‌‌‌دار نخواهد بود. درصورتی که این محرک‌‌‌ها به بهبود تقاضای مصرفی منجر شوند، می‌‌‌توان به رشد نرخ در بلندمدت امیدوار شد. اما درصورتی که این محرک‌‌‌ها به افزایش تولید و مصرف منجر نشوند، نمی‌‌‌توان چشم‌‌‌انداز روشن قیمتی برای این محصولات متصور بود.

کاهش اجباری تولید به سود فولادی‌‌‌ها شد

در حالی که خبر کاهش اجباری تولید فولاد در منطقه تانگشان زمینه‌‌‌ساز افت نرخ سنگ‌‌‌آهن ظرف روزهای ابتدایی ماه ژوئیه شد، بر نرخ محصولات فولادی در بازار داخلی چین افزوده شد. به این ترتیب هر کیلوگرم میلگرد فولادی ظرف روز سه‌‌‌شنبه چهارم ژوئیه رشد 6/ 0درصدی را به ثبت رساند و با نرخ 3746یوآن به ازای هر تن به فروش رفت که این رقم بیشترین بهای فروش آن پس از 24آوریل امسال بود. کاهش اجباری تولید فولاد در چین همزمان با اعمال محرک‌‌‌های دولتی که به تقویت بازار ساخت مسکن و در نتیجه رشد تقاضا برای محصولات فولادی در این کشور منجر می‌شود، باعث شد بر نرخ این محصول در بازار این کشور افزوده شود. دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا