معاون وزیر صمت:
توسعه متوازن با نگاه ویژه به مناطق کمتر برخوردار در دستور کار است

– معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اولویت این وزارتخانه توسعه متوازن با نگاه ویژه به مناطق محروم، مرزی و کمتر برخوردار است.

به گزارش سبا 724  از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «علی رسولیان» در جریان بازدی معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور از ۲ واحد صنعتی و تولیدی تولید تسمه تایم و دینام و تولید انواع بلور در شهرک صنعتی شمس آباد افزود: تامین زیرساخت‌ها و حمایت از صنایع کوچک در ۸۵ محور حمایتی، دو رویکرد و اولویت این سازمان است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بیان‌داشت: در حوزه تامین زیرساخت‌ها، با توجه به محدودیت منابع به سمت مشارکت با دستگاه‌های خدمات‌رسان برای تامین زیرساخت‌های لازم و تسهیل حضور فعالان اقتصادی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی رفته‌ایم.

«علی رسولیان» اضافه‌کرد: در حوزه تامین زیرساخت‌ها باید شهرک صنعتی بزرگی مانند شمس‌آباد در کنار یک ناحیه صنعتی روستایی در مثلاً شهرستان زابل دیده شود، اولویت ما توسعه متوازن با نگاه ویژه به مناطق محروم، مرزی و کمتر برخوردار است.

وی ادامه‌داد: هزینه تامین زیرساخت برای هر متر مربع زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به‌طور متوسط یک میلیون تومان است. برای تامین زیرساخت‌هایی مانند آب و برق با وزارت نیرو مشارکت داشته ایم، خرید پساب نیز به عنوان یک رویکرد دیگر در دستور کار ما قرار دارد. ۹۵ پُست برق را با وزارت نیرو مشارکت کردیم و پارسال ۲ هزار لیتر بر ثانیه برای تامین آب، پساب خریداری شد.

امکان برنامه‌ریزی صنایع با اطلاع قبلی از قطعی برق

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح‌کرد: حوزه تامین برق با توجه به قطعی برق به خاطر کسری در ساعات اوج مصرف، هماهنگی و تعامل بسیار خوبی با وزارت نیرو داشته ایم، قطع برق اکنون با هماهنگی و اطلاع قبلی و به‌صورت سهمیه بندی شده یک روز در هفته است که سبب شده فعالان اقتصادی برای ادامه روند تولید خود برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند.

اصلاح قوانین، مقررات و مصوبات به نفع تولید

معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور نیز طی سخنانی بیان‌داشت: سازمان بازرسی به صورت ویژه از تولید حمایت می‌کند، در این سازمان کمیته حمایت از تولید راه اندازی شده است و هر هفته یک جلسه با حضور فعالان اقتصادی، انجمن‌ها ، اتحادیه‌ها، صنوف و همچنین مسوولان دولتی برای پیگیری مشکلات و اتخاذ تصمیمات لازم برای رفع موانع برگزار می شود.

«احمد اسدیان» تصریح‌کرد: در جاهایی که لازم باشد اصلاح قوانین، مقررات و مصوبات را به نفع تولید می‌توانیم پیگیری کنیم. همچنین از نظرات صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی با همه توان استفاده می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران نیز در این نشست به ارائه گزارشی از آخرین اقدامات انجام شده در حوزه تأمین زیرساخت‌ها و تسهیل حضور فعالان اقتصادی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی پرداخت.

«سعید صادقی» با بیان اینکه ۲ هزار و ۸۵۰ قرارداد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تهران وجود دارد، اظهار داشت: سه‌هزار و ۶۶۹ هکتار اراضی در راستای این قراردادها به فعالان اقتصادی واگذار شده است.

وی اضافه‌کرد: ۶ هزار و ۵۶ واحد بهره‌برداری شده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تهران وجود داردکه زمینه اشتغال ۱۳۰ هزار نفر را فراهم آورده است. همچنین در شهرک صنعتی شمس آباد بیش از یک‌هزار و ۸۰۰ واحد به بهره‌برداری رسیده با بیش از ۵۰ هزار نفر اشتغال‌زایی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران همچنین با اشاره به پروژه های عمرانی و زیربنایی در شهرک صنعتی شمس آباد، افزود: راه دوم دسترسی به شهرک صنعتی شمس آباد که مطالبه به‌حق ۲۰ساله صنعتگران بوده است سال گذشته به بهره برداری رسید که سبب کاهش بار ترافیکی در ساعات پر ترافیک و تسهیل عبور و مرور صنعتگران، کارگران و فعالان اقتصادی به این شهرک صنعتی شده است.

فعالان اقتصادی نیز در این نشست به بیان مهمترین دغدغه‌ها و نقطه نظرات خود در حوزه‌های مختلف پرداختند.

قطع برق و کمبود انرژی در فصول پر مصرف، تسهیل فرآیندها، کسب نظر از فعالان اقتصادی در صدور بخشنامه‌ها و ابلاغیه‌ها، هزینه بالای تامین خدمات زیرساختی، فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف برق، مشکلات اداری در ثبت تأسیس و تغییرات شرکت‌های خدماتی، بازگشت بخشی از مالیات ارزش افزوده به شهرک‌های صنعتی برای نگهداشت زیرساخت‌ها و تغییر نگاه به تولیدکننده و سرمایه‌گذار، مهمترین مباحث مطرح شده توسط این فعالان بوده است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۸۵۱ شهرک و ناحیه صنعتی و ۶ منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، ۸۶ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، هفت شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۱۰۰ هزار و ۵۶۴ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۵۰ هزار و ۳۷۳ واحد صنعتی و چهار هزار و ۲۶۰ واحد کارگاهی تکمیل شده، زمینه اشتغال مستقیم یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۹۳ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است. ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا