طرح های توسعه ای شرکت سنگ آهن گهرزمین؛ از احداث کارخانه های جدید تا توسعه زیر ساخت‌ها

به گزارش  سبا 724 ، در راستای تکمیل زنجیره محصولات، پروژه احداث 2 کارخانه آهن اسفنجی با ظرفیت تولید 3/4 میلیون تن درسال در سایت بردسیر آغاز شده است. هم چنین طرحهای فولادی احداث یک کارخانه ذوب و ریخته گری با ظرفیت تولید 3 میلیون تن اسلب و نورد گرم با همین ظرفیت و محصول ورق در دستور کار قرار دارد. با هدف افزایش کیفیت و محصول گندله و کنسانتره و افزایش بهره‌وری از کارخانه‌ها، طرح‌های اصلاح خطوط و افزایش کیفیت محصول کارخانه‌های موجود گندله و کنسانتره در سیرجان انجام خواهد شد.

با هدف توسعه زیر ساخت‌ها و تضمین پایداری تولید، سرمایه گذاری در نیروگاه جهرم، نیروگاه 550 مگاواتی بردسیر و نیروگاه 50 مگاواتی سیرجان در حوزه برق به اجرا در خواهند آمد. در راستای تامین زیر ساخت آب کارخانجات بردسیر با مشارکت شرکت واسکو برنامه انتقال با آب خلیج فارس به سایت بردسیر گهرزمین در دستور کار قرار داد.

هم چنین جهت تامین گاز کارخانجات بردسیر با مشارکت شرکت فولاد ایرانیان انتقال گاز از خط سراسری کرمان به سایت بردسیر، از طریق انشعاب 24 اینچ و به طور تقریبی 29 کیلومتر اقدام نموده است. در راستای تکمیل زیر ساخت ها شرکت گهرزمین با احداث شانتینگ های ریلی، سیستم های بارگیری و تخلیه ریلی و مدیریت محصولات در سایت های سیرجان و بردسیر، نقش موثری در کاهش ترافیک جاده ای ناشی از حمل و نقل خوراک و محصول ایفا کند.

از طرفی با توجه به توسعه معدن گهرزمین به عنوان بزرگترین معدن سنگ آهن خاورمیانه، توسعه ناوگان معدنی با خریداری ماشین آلات جدید و اجرای طرح حمل پیوسته مواد معدنی با نوار نقاله (IPCC) در دست اقدام هستند.

با در نظر گرفتن اهمیت محیط زیست، پروژه احداث کارخانه بازیابی آب از باطله خطوط کنسانتره و اجرای سیستم‌های غبارگیر در نواحی خردایش و گندله سازی در دست اقدام می‌باشد.

احداث کارخانه شیرین‌سازی شورابه معدن به عنوان یک طرح دانش بنیان برای اولین بار در کشور، جهت شیرین سازی شورابه معدن گهرزمین و جلوگیری از آثار سوء رها شدن این آب در محیط زیست، برنامه ریزی شده است. در کنار این مزیت بخشی از آب مورد نیاز کارخانه های تولیدی نیز تامین خواهد شد.

شرکت سنگ آهن گهرزمین به منظور افزایش سودآوری و استفاده بهینه از سرمایه سهامداران، سرمایه‌گذاری در شرکت توسعه معادن و صنایع مس جانجا، مشارکت در شرکت مدیریت و توسعه سرزمین مکران با هدف انجام پروژه های صنعتی و خدماتی در زمینه صنایع و معادن فلزی و غیر فلزی، کشاورزی، دریایی و گردشگری و همچنین احداث زیرساخت های شیرین سازی آب دریا جهت تامین آب صنایع و کشاورزی و تامین برق با انرژی خورشیدی را به انجام رسانده است.

هم چنین با سرمایه‌گذاری در مجتمع صنعتی لاستیک ارگ کرمان تولید 30هزار تن لاستیک تراک‌های سنگین به نتیجه خواهد رسید. از طرفی با توجه به اهمیت تامین آب در کشور، شرکت گهرزمین علاوه بر مشارکت در خط انتقال آب خلیج فارس که پیش از این انجام شده است، در خط انتقال آب دریای عمان نیز مشارکت خواهد داشت.

این مجموعه به منظور شناسایی منابع معدنی جدید در کشور بخشی از سرمایه خود را با سرمایه گذاری در شرکت‌های اکتشافی مانند شرکت‌های مدیریت اکتشاف منابع معدنی پایا و گواشیر به کار گرفته است و مطالعات اکتشافی دیگری را برنامه ریزی می‌کند.

مشارکت 15 درصدی در دهکده گردشگری شرکت گهر پارک سیرجان به عنوان مسئولیت اجتماعی شرکت گهرزمین، گام مهم دیگری است که در راستای فراهم کردن رفاه مردم عزیز سیرجان برداشته شده است.

این موارد تنها بخشی از سرمایه گذاری ها و برنامه ریزی های شرکت گهرزمین است و برنامه ریزی در راستای معدنکاری دیجیتال و هوشمند سازی با رویکرد افزایش بهره وری، معدن کاری سبز و نیز سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر نیز در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد.ماین نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا