کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد؛
لزوم تامین منابع مالی پروژه‌های فولادی از طریق بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تامین مالی شرکت‌ها یکی از مباحث مهم در صنعت فولاد است و شرکت‌های فولادی باید برای تامین منابع مالی پروژه‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری به سراغ بازار سرمایه بروند.

به گزارش  سبا 724 ، «محمدجواد میرطاهر» در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام کرد: با توجه به سهم تولید فولاد خام ایران در جهان با تولید ۳۰.۴ میلیون تن (در سال ۱۴۰۱) و با توجه به رقبای منطقه‌ای، این سهم از بازارهای جهانی به مخاطره افتاده است.

وی اعلام کرد: یکی از مباحث مهم در صنعت فولاد، تامین مالی شرکت‌ها است و شرکت‌های فولاد برای تامین منابع مالی پروژه‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری باید به سراغ بازار سرمایه بروند.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در چشم‌انداز توسعه‌ای صنعت فولاد تا سال ۱۴۰۴، قرار است تولید فولاد خام کشور به ۵۵ میلیون تن برسد، همچنین در افق توسعه این صنعت تا سال ۱۴۱۰، تولید سالانه ۶۶ میلیون تن فولاد خام و میزان صادرات در سال ۱۴۱۰، حدود ۸.۵ میلیون تن در نظر گرفته شده است.

میرطاهر اظهار داشت: برای رسیدن به این اهداف توسعه‌ای، تنها در بخش زیرساخت‌ها به سرمایه‌گذاری ۲۴.۵ میلیارد دلاری نیاز داریم که با هزینه‌های تولید به ۲۸.۹ میلیارد دلار می‌رسد؛ بنابراین تولید اسمی ۶۶ میلیون تن فولاد خام در سال ۱۴۱۰ نیازمند سرمایه‌گذاری ۲۸.۹ میلیارد دلاری است و اگر ۱۴ میلیارد دلار از طریق منابع داخلی شرکت‌ها سرمایه‌گذاری انجام شود، ۱۴ میلیارد دلار پیش‌فرض کسری منابع مالی را شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه با محاسبه این مبلغ به نرخ دلار کنونی، ۷۲۸ هزار میلیارد تومان کسری خواهیم داشت، تصریح کرد: به بیان دیگر، سالی ۹۱ هزار میلیارد تومان کمبود سرمایه‌گذاری داریم. موضوع کلیدی اینجاست که صنعت فولاد طی ۷۰ سال گذشته، پربازده‌ترین صنایع کشور بوده‌ و سهم بالایی در درآمدهای صادراتی کشور داشته است.

میرطاهر با بیان اینکه اکنون تولید فولاد خام پایین‌تر از ظرفیت‌های اسمی کشور است، گفت: بزرگ‌ترین مانع برای رسیدن به تولید با ظرفیت اسمی، تامین مالی و سرمایه‌گذاری در این صنعت است و در سال‌های اخیر، تحریم‌ها هم بر این موانع افزوده‌اند. در همین حال بازارهای داخلی (بازار پول و سرمایه) هم متاسفانه نتوانسته‌اند نقدینگی و منابع مورد نیاز را به این صنعت هدایت کنند.

تلاش برای ورود همه شرکت‌های معدنی و فولادی در بازار سرمایه

همچنین در این نشست «مجتبی حمیدیان»، مدیرعامل سنگ آهن مرکزی با بیان اینکه در حوزه تامین مالی و فعالیت‌های معدنی به منابع و نقدینگی جدید نیاز داریم، گفت: تامین در بخش معدن نیازمند ۱۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است و تسهیلات بانک‌ها به این صنعت، حدود ۶ درصد از منابع مورد نیاز را تامین می‌کند.

وی گفت: همچنین تامین منابع مالی بخش معدن از محل انتشار اوراق حدود ۷ درصد (۲ درصد برای بخش معدن و ۵ درصد برای بخش فولاد) است که مجموع تامین مالی این صنعت از بازارهای پولی و مالی را تشکیل می‌دهد.

حمیدیان خاطرنشان کرد: برای بخش معدن با ظرفیت‌های خالی موجود و علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران به این حوزه، حدود ۲ درصد افزایش سرمایه‌گذاری پیش‌بینی می‌شود. با نگاهی به شاخص‌های زنجیره فولاد و توان صادراتی آن، به طور میانگین، ۱۲ تا ۱۳ درصد از صادرات کشور به این صنعت اختصاص دارد.

مدیرعامل سنگ آهن مرکزی تصریح کرد: این میزان درآمد صادراتی به هزینه‌های تولید فولاد اختصاص دارد و در نقطه‌ای قرار داریم که سرمایه‌گذاری کلیدی در این صنعت انجام نمی‌شود، این در حالی است که حجم سرمایه‌گذاری در این بخش می‌تواند چشمگیر باشد.

وی با تاکید بر اینکه فولاد نیمی از مجموع نقش‌آفرینی در اقتصاد کشور را بر عهده دارد، گفت: این صنعت به همین میزان نیز باید در بازاریابی مالی، سهم داشته باشد. بنابراین برای متعادل‌سازی سهم صنعت معدنی و فولادی در بازارهای مالی، این میزان باید به ۱۲ تا ۱۳ درصد افزایش یابد. البته در حالت خوشبینانه این سهم می‌تواند به ۱۸ تا ۲۰ درصد هم برسد که در افق چشم‌انداز توسعه‌ای صنعت، دیده شده است.

حمیدیان خاطرنشان کرد: تلاش بر این است که تمامی شرکت‌های معدنی و فولادی وارد بازار سرمایه شوند و بر تعداد بازیگران معادن در حوزه مالی و پولی افزوده شود. وضعیت کنونی شرکت‌های معدنی و فولادی و میزان حضور آنها در بازارهای پولی و مالی، مطابق واقعیت این صنعت نیست.ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا