انتقال انرژی از فضا به زمین برای اولین بار در جهان با روش محقق ایرانی

مؤسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک) با هدایت یک دانش‌ آموخته دانشگاه صنعتی شریف، برای اولین‌بار و با موفقیت نشان داد که انتقال بی‌سیم انرژی از فضا به زمین امکانپذیر است.

به گزارش روز سه شنبه گروه علم و آموزش  سبا 724  محققان مؤسسه فناوری کالیفرنیا به رهبری یک دانشمند ایرانی که دانش‌آموخته دانشگاه شریف است، توانسته‌اند برای اولین‌بار به‌ صورت بی‌سیم انرژی خورشیدی را از فضا به زمین بفرستند.

بسیاری از شرکت‌ها و کشورها در نظر دارند که انرژی خورشیدی را از مدار گردآوری کرده و به زمین هدایت کنند. حالا مؤسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک) تحت هدایت یک محقق ایرانی به نام «علی حاجی‌میری» برای اولین‌بار با موفقیت نشان داده که انتقال بی‌سیم انرژی از فضا با روش پیشنهادی این محقق شدنی است.

کلتک در یک بیانیه خبری اعلام کرد که از طریق پروژه Space Solar Power خود توانسته است بدون سیم از فضا به زمین انرژی منتقل کند. این آزمایش با کمک دستگاهی موسوم به «آرایه ریزموج برای آزمایش انتقال برق از مدار پایینی» یا به‌ اختصار MAPLE انجام شده است که روی حاملی به نام SSPD-۱ قرار دارد. این مدارگرد در ماه ژانویه توسط اسپیس‌ایکس پرتاب شده بود.

 

انتقال انرژی از فضا به زمین برای اولین بار در جهان با روش محقق ایرانی

 

علی حاجی‌میری، مدیر ایرانی پروژه Space Solar Power در کلتک می‌گوید: ما از طریق آزمایش‌هایی که تاکنون انجام داده‌ایم، تأیید کردیم که MAPLE می‌تواند با موفقیت به گیرنده‌های فضایی انرژی برساند. همچنین توانسته‌ایم این آرایه را طوری برنامه‌ریزی کنیم که انرژی آن به‌ سمت زمین هدایت شود و این انرژی را اینجا در کلتک دریافت کردیم.

انتقال انرژی از فضا با کمک ریزموج‌ها انجام می‌شود

محققان می‌گویند برای نخستین‌بار توانسته‌اند با آرایه فرستنده‌های MAPLE پرتوهای انرژی خورشیدی را که در فضا گردآوری شده بود، از طریق ریزموج‌ها به گیرنده‌ای در پشت‌بام آزمایشگاه «گوردون و بتی مور» در پردیس مؤسسه فناوری کالیفرنیا منتقل کنند.

SSPD-۱ به فضاپیمایی به نام Vigoride از شرکت Momentus Space متصل شده است که برای جمع‌آوری انرژی خورشیدی دو پنل دارد. آرایه فرستنده‌های MAPLE با استفاده از روش تداخل سازنده و ویرانگر در فاصله‌ای مشخص، انرژی ارسال می‌کند.

MAPLE که در فاصله تقریباً ۳۰ سانتی‌متری از فرستنده‌اش قرار دارد، دارای دو گیرنده است که انرژی خورشیدی را گردآوری و به برق DC تبدیل می‌کند. این دستگاه همچنین یک پنجره دارد که می‌تواند پرتوهای انرژی را به زمین بفرستد.

دانشمند ایرانی این پروژه توضیح می‌دهد: همان‌طور که اینترنت دسترسی به اطلاعات را برای همگان دموکراتیزه کرد، امیدواریم که انتقال بی‌سیم انرژی، دسترسی به انرژی را دموکراتیزه کند. این فناوری برای دریافت این انرژی روی زمین به هیچ زیرساخت خاصی نیاز ندارد. این یعنی می‌توانیم به نقاط دورافتاده، جنگ‌زده یا آسیب‌دیده از فجایع طبیعی انرژی بفرستیم.

 

انتقال انرژی از فضا به زمین برای اولین بار در جهان با روش محقق ایرانی

افتخارات و دستاوردها

طبق اعلام دانشگاه صنعتی شریف، دکتر علی حاجی‌میری استاد، مخترع و کارآفرین و یکی از نوابغ جهان در حوزه مهندسی برق است که در حال حاضر دارای کرسی استادی تامس جی. مایرز مهندسی برق در مؤسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک) است.

وی لیسانس مهندسی برق خود را از دانشگاه صنعتی شریف و فوق لیسانس و پی‌اچ‌دی خود را از دانشگاه استنفورد دریافت کرد. او که برنده مدال طلای المپیاد ملی فیزیک و مدال برنز بیست‌و یکمین المپیاد بین‌المللی فیزیک در هلند است، در سال ۱۹۹۸ به عنوان دانشیار مهندسی الکترونیک و رئیس آزمایشگاه‌های میکروالکترونیک و نویز به موسسه فنی کالیفرنیا ملحق شد. زمینه‌های اصلی تحقیقات وی مدارهای پیوسته با سرعت بالا و RF است.

حاجی میری نویسنده کتاب «طراحی برای نوسانگر صدای پایین» بوده و چندین نشست آمریکایی و اروپایی برگزار کرده است. او دستیار سردبیر مجله انتقالات بر مدارها و سیستم‌ها و مجله مدارهای حالت جامد (jssc) موسسه IEEE و عضو هیات برنامه فنی کنفرانس بین‌المللی این مجله و هیات برنامه فنی کنفرانس بین‌المللی طراحی هدفمند رایانه‌ای (ICCAD) است.

وی همچنین سردبیر میهمان نشریه IEEE Transactions on Microwave Theory and Techniques است. این دانشمند ایرانی برنده مشترک جایزه مقاله ۱۹۹۷ Jack kilby از کنفرانس بین‌المللی مدارهای ISSCC بوده و سه بار نیز برنده جایزه همکاری دانشکده IBM و جایزه موسسه ملی علوم CAREER شده است.

حاجی میری همچنین در ۳۲ سالگی به‌ عنوان یکی از ۳۵ کارآفرین برتر زیر ۳۵ سال جهان انتخاب شد ایرنا،

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا