مدیرعامل صحا:
سرمایه صحا به ۵هزار میلیارد تومان می‌رسد/ارائه ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به صنایع پیشرفته

 مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته (صحا) با اشاره به اینکه سرمایه صحا در ۲ سال آینده به پنج‌هزار میلیارد تومان می‌رسد، ارائه ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۴۵۰ میلیارد تومان ضمانتنامه به صنایع پیشرفته در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی سبا 724 ، «محسن نادری‌منش» امروز (یکشنبه) در نشست خبری افزود: سرمایه صندوق در یک سال و نیم گذشته و از زمان استقرار دولت سیزدهم با توجه ویژه وزارت صمت، اعضای مجمع صحا و مجلس ۱۰ برابر شد و به یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید.

وی گفت: مسیر دایمی افزایش سرمایه صحا در اعتبارات و برنامه‌های بودجه دیده شده است و امیدواریم سرمایه صندوق طی ۲ سال آینده به پنج‌هزار میلیارد تومان برسد.

رییس هیات مدیره صحا با بیان اینکه این صندوق بازوی تامین مالی صنایع پیشرفته کشور است، خاطرنشان‌کرد: این صندوق با ارائه تسهیلات، ضمانت نامه و همچنین انجام سرمایه گذاری های خطرپذیر از بنگاه های خصوصی و تعاونی حمایت می کند.

وی توضیح داد: یکی از مهمترین ابزارهای تامین مالی برای صنایع پیشرفته و دانش بنیان، سرمایه گذاری خطرپذیر است و این صندوق با همکاری سایر نهادهای تخصصی و دیگر صندوق ها، سه صندوق خطرپذیر را در فرابورس ایجاد کرده است.

نادری منش گفت: این صندوق ها در حوزه الکترونیک با ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار، در فرآیندهای هایتک شیمیایی با ۳۵۰ میلیارد تومان و در هوشمندسازی معادن و صنایع معدنی (با حمایت ایمیدرو) با یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار ایجاد شده است.

این مقام مسوول یادآور شد: سال گذشته سه هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری خطرپذیر از سوی صحا انجام شد و امیدواریم با اعتباراتی که دریافت می کنیم به پنج هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

وی تاکید کرد: صحا با ایجاد و هدایت منابع مالی مختلف به سمت صنایع پیشرفته، از رشد صنعتی، افزایش بهره وری و رقابت پذیری بنگاه ها حمایت می کند.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ ارائه تسهیلات و ضمانت‌نامه از سوی صحا سه برابر شد، به طوری که ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۴۵۰ میلیارد تومان ضمانتنامه مصوب شد.

وی ابراز امیدواری کرد همه ساله رشد ۲ تا سه برابری در ارائه تسهیلات و ضمانتنامه از سوی صحا را شاهد باشیم.

نادری منش خاطرنشان‌کرد: نرخ تسهیلات ارائه شده از سوی صحا بین هشت تا ۲۰ درصد است و بسته به اینکه یک شرکت چقدر به سمت تحقیق و توسعه حرکت کرده باشد، نرخ آن متفاوت خواهد بود. البته این تسهیلات با تنفس ۶ ماهه عرضه می شود.

ارائه خط ویژه برای هوشمندسازی خودرو

این مقام مسوول در پاسخ به ایرنا اظهار داشت: از سال گذشته هوشمندسازی خودرو به عنوان یک خط ویژه در صحا تعریف شد و به آن اعتبارات و ضمانت های خاص تعلق گرفت، به طوری که تاکنون طرح های مختلف خودرویی و الکترونیک خودرویی به این صندوق رسیده است.

وی ابراز امیدواری کرد با حمایت های پیش بینی شده، صحا بتواند در راستای تولید و گسترش استفاده از خودروهای الکتریکی و هیبریدی نقش ویژه‌ای ایفا کند.

حمایت مالی و اعتباری از بخش خصوصی و تعاونی در زمینه تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته با اعطای تسهیلات مالی با نرخ ترجیحی، صدور انواع ضمانت‌نامه، سرمایه‌گذاری خطرپذیر غیرمستقیم و ارائه خدمات کارشناسی، از جمله خدمات صحا است. ایرنا

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا