«اژدرکوه» ثبت ملی شد

به گزارش  سبا 724 ، بیش از سیزده‌ماه از نخستین روزی که شهرآرا پیگیری پرونده ثبت‌ملی «اژدرکوه» به عنوان میراث تاریخی ملی را در دستورکار قرارداد، می‌گذرد. یک کوه تنها در ۲۳‌کیلومتری شمال مشهد که از دور هیبت یک اژد‌های خوابیده را دارد و در اسناد ادبی هم البته داستان‌های حماسی و افسانه‌های پرشماری درباره آن گفته شده است.

اما در ماه‌های اخیر، روزی نمی‌گذشت مگر اینکه بر فعالیت معادن سنگ در این کوه افزوده می‌شد و زیست جانوری، هویت تاریخی و بافت طبیعی کوه را نابود می‌کرد. با‌این‌تفاصیل، اکنون دیگر اهالی روستا‌های فارمد و برزش‌آباد و میراث‌داران اژدرکوه می‌توانند آسوده‌خاطر باشند، زیرا پس از پیگیری سیزده‌ماهه شهرآرا، سیدجواد موسوی در نشست خبری خود از ثبت‌نهایی این کوه افسانه‌ای در فهرست آثار طبیعی ملی خبر داد تا این مسئله نقطه پایانی بر روند نابودی کوه باشد.

سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، در پاسخ به پرسش درباره آخرین وضعیت پرونده اژدرکوه و سنگ‌های دیزدر، سازمان صمت استان را مسئول رسیدگی به وضعیت هر دو مورد دانست و گفت: اژدرکوه در آخرین مرحله به ثبت رسمی رسید و در پرونده سنگ‌نگاره‌های دیزدر هم نامه‌نگاری‌های قانونی با سازمان صمت استان برای تعطیلی معادن حریم انجام شده است. اکنون و با پایان پروژه حصارکشی و صیانت فیزیکی، مسئولیت تصمیم‌گیری با صمتی‎هاست.

او افزود: با‌این‌حال در حال پیگیری سایر پرونده‌ها مانند کاروان‌سرا‌ها و رباط‌ها نیز هستیم و خوشبختانه در سال‌۱۴۰۱ نیز ثبت مزار شیخ احمد جام در فهرست میراث جهان اسلام انجام شد و پیگیری‌ها برای ثبت ابریشم‌کِشی، آسباد‌های نشتیفان و فیروزه‌تراشی نیشابور نیز در دستورکار است./ماین نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا