سال گذشته مجموع تورم کالا‌ها در حوزه وزارت صمت کمتر از تورم کل اقتصاد بود

وزیر صمت گفت: قرار است در کشور فضایی ایجاد شود تا صاحبان کسب و کار بتوانند به راحتی همه نیاز‌های خود را گسترش دهند.

 به گزارش سبا 724 ،آقای فاطمی امین وزیر صمت گفت: امروز ۲۰۰ کسب و کار در حوزه فناوری مجوز گرفتند که امیدواریم این کسب و کار توسعه پیدا کند

او گفت: قرار است در کشور فضایی ایجاد شود تا صاحبان کسب و کار بتوانند به راحتی همه نیازهای خود را گسترش دهند،هزینه های تولید یکی از مشکلات بر سر راه تولید کنندگان است تورم تولید در سال های گذشته ۱۱۶ درصد بود که این عدد در سال ۱۴۰۱ بهبود پیدا کرد،رشد تولید شرکت‌های صنعتی و معدنی که در بورس اوراق بهادار هستند، در اسفند ۱۴۰۱، ۱۲.۸ درصد بوده است. همچنین رشد تولید در چندین ماه از سال ۱۴۰۱، بالاتر از ۸ درصد بوده که طی ۵ سال گذشته بی‌نظیر است.

وی با بیان اینکه سال گذشته به لحاظ تولید و مهار تورم در بخش صنعت اتفاقات خوبی رخ داد، افزود: مجموع تورم کالاها در حوزه وزارت صمت کمتر از تورم کل اقتصاد بود. در سال گذشته بیش از کل اقتصاد رشد در بخش صنعت داشته‌ایم.

وزیر صمت با اشاره به اینکه برای امسال برنامه مهار تورم و رشد تولید منتشر شده است، گفت:میل داریم نخبگان  روی آن نظر دهند.

او در خصوص واگذاری سایپا و ایران خودرو گفت: در تابستان سال گذشته آگهی فروش ایران‌خودرو و سایپا در روزنامه منتشر شد که یک خریدار برای سهام سایپا و دو خریدار برای سهام ایران‌خودرو اعلام آمادگی کرد که هر سه این خریداران در واقع یکی بودند، بنابراین عملاً یک نفر متقاضی خرید سهام دو شرکت خودروساز بود و لذا امکان برگزاری مزایده برای یک نفر وجود نداشت و این کار صورت نگرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اما  با توجه به این که سال گذشته رشد خوبی خودروسازان در تولید داشتند و شیب زیان آن‌ها کاهش یافته است، تصور ما این است که در صورت فراخوان برای عرضه سهام خودروسازان مشتریان بیشتری اعلام آمادگی کنند.

فاطمی امین گفت: مورد دیگر این که باید تحول در نظام بانکی رخ دهد، لذا یک کاری را از سال گذشته با بانک مرکزی آغاز کرده‌ایم با عنوان تامین مالی زنجیره بخشی که بانک مرکزی سامانه ویژه این کار را به نام سامانه آزرم طراحی کرده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا