مدیر کل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت اعلام کرد:
رشد ۲۳ درصدی صادرات ایران به ترکیه

مدیر کل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با افزایش ۲۳ درصدی صادرات ایران به ترکیه صادرات ما به این کشور از ۷ میلیارد دلار عبور کرد.

 رشد ۲۳ درصدی صادرات ایران به ترکیه

 

به گزارش  سبا 724  فرزاد پیلتن با اشاره به مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: آمار دوازده ماهه سال ۱۴۰۱ گمرک ایران نشان می‌دهد صادرات ج.ا.ایران به ترکیه در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ با رشد ۲۳ درصدی از مرز ۷ میلیارد دلار عبور کرده و از ۶ میلیارد و ‌۷۹ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ به مرز ۷ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

وی گفت:

این سطح از صادرات موجب قرار گرفتن این کشور در رتبه سوم طرف‌ صادراتی ایران در جهان و رتبه دوم صادرات به ۲۱ کشور هدف توسعه صادرات ایران در سال ۱۴۰۱ شده است.

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران افزود:

مهمترین اقلام صادراتی ایران به ترکیه در سال ۱۴۰۱ شامل گاز طبیعی، آلومینیوم، اوره، پلی اتیلن، کاتد و قطعات کاتدویک از مس، مفتولات از مس، شمش و میله از آهن و فولاد و پلی اتیلن بوده است.

وی بیان داشت:

واردات جمهوری اسلامی ایران از ترکیه نیز در سال ۱۴۰۱  نسبت به سال ۱۴۰۰ با ۱۵ درصد رشد از ۵.۲ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ به حدود ۶ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرده است.

پیلتن با بیان اینکه ترکیه در سال ۱۴۰۱ در رتبه ۳ مبادی وارداتی جمهوری اسلامی ایران  از جهان قرار گرفته است، گفت:

مهمترین اقلام وارداتی کشورمان از ترکیه نیز در سال ۱۴۰۱ شامل روغن دانه آفتابگردان، تراکتورهای جاده‌ای برای نیمه تریلرها، ذرت دامی، موز، مولدها،جو، دانه سویا،الیاف سنتیتیک، روغن خام سویا و پودر جاذب و پلیمرهای اکریلیک جامد بوده است./آرتان پرس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا