تقابل قیمت‌ آهن بورسی با بازار آزاد

از ابتدای هفته که بازار آهن فعالیت خود را با نوسانات افزایشی شروع کرد و تا اواسط هفته نیز تداوم داشت اما روز گذشته ثبات بیشتری در بازار حاکم بود و قیمت روز آهن آلات تغییر چندانی نداشتند، اگرچه نوسانات کاهشی و افزایشی همچنان در شماری از شرکت‌ها مشهود بود.

قیمت دلار نیز روز گذشته در کانال ۵۱ هزار تومانی در نوسان بود به طوری که تا مرز ۵۲ هزار تومان نیز رسید اما در پایان روز مجددا عقب‌نشینی کرد و روی ۵۱ هزار و ۳۵۰ تومان بسته شد.

نوسانات قیمت روز آهن آلات

نوسانات افزایشی قیمت میلگرد آجدار روز گذشته کمی فروکش کرده بود و اغلب مبادی فروش با ثبات قیمت همراه بودند اگرچه افزایش ۳۰۰ الی ۵۰۰ تومانی و کاهش ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومانی نیز در شماری از کارخانه‌ها مشاهده شد. قیمت میلگرد ۱۴ روز گذشته در بازه ۲۳ الی ۲۶ هزار تومانی اعلام قیمت شد.

قیمت انواع ورق گرم و سرد نیز با نوسانات متعددی همراه بود به این صورت که قیمت روز ورق سیاه فولاد مبارکه با افزایش ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومانی همراه بود، قیمت ورق سیاه کاویان حدود ۲۰۰ تومان کاهش داشت و قیمت ورق سیاه گیلان نیر بدون تغییر عرضه شد؛ اما قیمت ورق‌های سرد عمدتا ثابت بودند و قیمت روز ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی تغییری نداشتند.

قیمت روز تیرآهن در بخش شاخه‌فروشی با کاهش ۵۰ الی ۱۰۰ هزار تومانی در کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان، فایکو و … همراه بود اگرچه قیمت تیرآهن ماهان حدود ۱۰۰ هزار تومان افزایش داشت اما باقی بنگاه‌ها بدون تغییر محصولات خود را عرضه کردند.

قیمت روز ناودانی ایرانی و اروپایی، نبشی و سپری نیز در عمده مبادی فروش ثابت اعلام شدند اما افزایش ۱۰۰ الی ۵۰۰ تومانی نیز در شماری از شرکت‌ها مشهود بود؛ همچنین قیمت روز قوطی پروفیل در اکثر کارخانه‌ها با ثبات قیمت همراه بود و عمدتا بین کانال ۳۴ الی ۳۷ هزار تومانی اعلام قیمت می‌شد؛ قیمت لوله درزدار و بدون درز مانند مانیسمان، داربستی، مبلی و … غالبا بدون تغییر بودند.

گزارش‌ها از معاملات بورس کالای روز گذشته حاکی است که از ۱۹۸ هزار تن شمش بلوم عرضه شده حدود ۶۰ درصد آن مورد معامله قرار گرفت که معادل ۱۱۹ هزار تن برآورد شد. نرخ میانگین شمش حدود ۱۷ هزار و ۹۴۳ تومان اعلام شد که در مقایسه با نرخ پایه عرضه گذشته حدود ۳۰۰ تومان افزایش داشت.

گفتنی است تنها ۱۴ درصد از شمش عرضه شده با نرخ میانگین کمتر از عرضه پیشین معامله شد که این نرخ بیانگر کف‌سازی نرخ شمش در کانال ۱۸ هزار تومانی است. همچنین ابطال معاملات اعتباری شمش فولاد در کارخانه‌ها فولاد خوزستان، کاوه جنوب کیش و فولاد خوزستان نشان از کمبود نقدینگی در شماری از شرکت‌های نوردی و بالاتر بودن نرخ بهره بازار در مقایسه با کارمزد این عرضه‌ها دارد که تقاضا برای عرضه‌های اعتباری را افزایش خواهد داد؛ که همین امر عاملی برای رسیدن نرخ شمش به سطوح حمایتی خود است.

گفتنی است امروز نیز حدود ۹۵ هزار و ۱۰۰ تن محصول فولادی در بورس عرضه می‌شود؛ حدود ۷۳ هزار تن از آن به شمش بلوم اختصاص دارد که تکرار عرضه‌های دیروز است و ۵۰ درصد اعتباری و ۵۰ درصد نقدی خواهد بود؛ قیمت شمش در عرضه امروز ۱۷ هزار و ۳۷۶ تومان در نظر گرفته شده است. حدود هزار و ۷۰۰ تن نیز ورق رنگی عرضه می‌شود که نرخ کف آن ۴۶ هزار و ۲۱۷ تومان تعیین شده است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید:بررسی اوضاع بازار آهن و فولاد

آنچه در نوسانات هفته جاری بازار آهن مشاهده شد فاصله قیمتی قابل ملاحظه بین قیمت محصولات نهایی در بازار آزاد و شمش بورسی است. طوری که از ابتدای هفته قیمت میلگرد حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ تومان افزایش یافت که البته عمده‌ترین دلیل آن را می‌توان کمبود این محصول دانست.

با این اوصاف باید گفت با توجه به نرخ پایه محصولات بورسی‌ فردا و اینکه با تعطیلی ابتدای هفته نیز مواجه هستیم و تسویه محصولات بورسی هم تا پایان هفته آتی فرصت دارد به نظر می‌رسد فردا فرصت مناسبی برای خرید است./آهن پرایس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا