0
قائم مقام سازمان نظام پزشکی اصفهان خبر داد؛

در سه سال اخیر بیش از ۴ هزار پزشک متخصص از کشور مهاجرت کردند

  • کد خبر : 2461
  • 19 دی 1400 - 13:54
در سه سال اخیر بیش از ۴ هزار پزشک متخصص از کشور مهاجرت کردند
قائم مقام سازمان نظام پزشکی استان اصفهان با بیان اینکه طی سه سال اخیر بیش از  4 هزار پزشک متخصص از کشور مهاجرت کردند، گفت: متاسفانه این تعداد از پزشکان متخصص به دلایل مختلف از جمله عدم حمایت و تامین مالی، سخت شدن شرایط کار، تحصیلات و پیشرفت علمی اقدام به مهاجرت کردند.

به گزارش سبا ۷۲۴، محسن مصلحی با بیان اینکه یکی از مدارکی که برای مهاجرت جامعه پزشکی نیاز است گواهی گود استندینگ (GOOD STANDING) است، اظهار داشت: این گواهی توسط سازمان نظام پزشکی صادر می شود و به شدت درخواست این گواهی افزایش یافته به گونه ای که طی سه سال گذشته حدود ۴ هزار نفر از جامعه پزشکی کل کشور اقدام به مهاجرت کردند.

وی اضافه کرد: آمار دقیقی از افرادی که توانستند گواهی گود استندینگ را دریافت و مهاجرت کنند در دست نداریم اما اینکه تصمیم جدی به مهاجرت پیدا کردند مایه تاسف است.

قائم مقام سازمان نظام پزشکی استان اصفهان ادامه داد: از آنجایی که گواهی گود استندینگ متمرکز از تهران صادر می شود آمار دقیقی از مهاجرت پزشکان اصفهانی نداریم اما پیش بینی می شود حداقل بیش از ۶۰۰ نفر از استان اصفهان اقدام به مهاجرت کرده باشند.

مصلحی اظهار داشت: متاسفانه علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری و مقامات بلندپایه مبنی بر بها دادن به سرمایه های داخلی کشور، شاهدیم که هرروز عرصه بر نخبگان در تمامی حوزه ها تنگ تر می شود که نتیجه ای جز مهاجرت، فرار مغزها و بی میلی نسبت به شغل ندارد.

وی ادامه داد: در دوران کرونا شاهد بودیم که نه تنها حمایتی از جامعه پزشکی صورت نگرفت بلکه مورد بی انصافی و کم لطفی قرار گرفتند.

 

بسیاری از پزشکان از سر ناچاری اقدام به مهاجرت کردند

قائم مقام سازمان نظام پزشکی استان اصفهان افزود: عمدتا پدیده مهاجرت در گروه های مختلف به دلایل متعددی از جمله مباحث مالی، کار و تحصیلات  صورت می گیرد، در گروه نخبگان و جامعه پزشکی یکی از دلایل مهم مهاجرت این است که شرایط کار، اراائه خدمت و پیشرفت علمی در رشته مربوطه سخت شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از جامعه پزشکی در اصل میل باطنی به مهاجرت ندارند و عمدتا از سر ناچاری و مشکلات عدیده ای که هرروزه با آن دست و پنجه نرم می کنند اقدام به مهاجرت کرده اند.

قائم مقام سازمان نظام پزشکی استان اصفهان بیان کرد: مشکلات تعرفه ای، نبود امنیت روحی و روانی، نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت تجهیزات پزشکی، نسخه الکترونیک، آیین نامه تاسیس داروخانه ها و اداره آنها و سازمان امور مالیاتی از جمله مشکلاتی است که جامعه پزشکی با آن مواجه است و بسیاری از همکاران ما به جای اینکه وقت و انرژی خود را برای ارائه خدمت تخصصی صرف کنند باید سرگرم مسائل حاشیه ای شوند.

وی اضافه کرد: متاسفانه طی سال های گذشته بسیاری از تصمیمات در حوزه سلامت بدون توجه به نقطه نظرات کارشناسی سازمان نظام پزشکی، انجمن های علمی و جامعه پزشکی گرفته شده است این در حالیست که طبیعتا حوزه سلامت حوزه خطیری است و برای مردم اهمیت ویژه ای دارد.

مصلحی تصریح کرد: جامعه پزشکی در هیچ یک از مشکلات ایجاد شده دخالتی نداشتند اما مسئولان و قانون گذاران که مقصر اصلی مشکلات هستند مردم را در مقابل جامعه پزشکی قرار  دادند.

وی گفت: بعضا اینگونه مطرح می شود که نسخه الکترونیک در فلان موضوع به دلیل عدم همکاری جامعه پزشکی رخ داده است، این در حالیست که اینگونه آدرس غلط دادن باعث می شود سرمایه اجتماعی نسبت به جامعه پزشکی کاهش پیدا کند  و دید مردم نسبت به جامعه پزشکی افت کند.

قائم مقام سازمان نظام پزشکی استان اصفهان با بیان اینکه متاسفانه روزانه شاهد خشونت نسبت به کادر درمان هستیم به گونه ای که تعدادی از همکاران ما در بیمارستان ها بستری هستند. اظهار کرد: مجموع این عوامل و شرایط سختی که دستیاران در ارائه خدمت دارند شرایط بد و ناامید کننده و آینده مبهمی را در دلها ایجاد کرده است، طبیعیست زمانی که شرایط از همه طرف سخت شود و به استیصال بیانجامد یکی از راه ها بحث مهاجرت خواهد بود.

وی گفت: به نظر می رسد سیاستگذاران به جای ریشه یابی در خصوص مسائل، با طرح های فی البداهه و کارشناسی نشده مانند نسخه الکترونیکی، افزایش ظرفیت دانشجو وضعیت را بدتر کرده اند به گونه ای که تعدادی از همکاران ما تمایل به ادامه خدمت در حوزه پزشکی ندارند حتی اگر در کشور هم به زندگی خود ادامه دهند، عده ای هم مهاجرت می کنند که تمایل قلبی نسبت به این اقدام ندارند و هم اینکه سرمایه کشور در حال خارج شدن است.

 

کاهش تمایل نسبت به رشته پزشکی از آسیب مهاجرت پزشکان است

قائم مقام سازمان نظام پزشکی استان اصفهان با اشاره به آسیب مهاجرت پزشکان به بدنه نظام پزشکی کشور، بیان کرد: کاهش تمایل نسبت به رشته پزشکی، خالی ماندن برخی از رشته های تخصصی طی ۲ سال اخیر و نبود داوطلب در برخی از رشته های پزشکی از جمله مشکلات به وجود آمده در رشته پزشکی است.

وی ادامه داد: اکنون شاهد هستیم افرادی که به سختی در رشته پزشکی قبول و سپس مشغول دوره دستیاری شدند از این رشته انصراف دادند، افرادی وجود دارند که سال چهارم دوره دستیاری هستند و با مشکلات بسیار زیادی به این نقطه رسیدند عطای ادامه تحصیل را به لقای آن بخشیدند.

مصلحی تصریح کرد: همکارانی که فارغ التحصیل شدند و چند سالی هم مشغول به کار بودند یا میزان فعالیت خود را کم کردند و یا این کار را ترک کردند، طبیعیست که جامعه پزشکی که عضوی از مردم هستند و مردم که خدمت گیرنده هستند دچار آسیب شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه سرمایه های کشور در حال از دست رفتن هستند که در این صورت دیگر نمی توان به راحتی این سرمایه ها را جبران کرد. اکنون بسیار نگران هستیم که در قالب برخی از رشته های مهم و سخت تر مانند جراحی قلب و عروق پزشکی نداشته باشیم که در این صورت باید از برخی کشورهای خارجی این متخصص ها و نیروی انسانی را وارد کنیم یا اینکه هموطنان برای گرفتن آن خدمت به خارج از کشور سفر کنند که هزینه های بسیاری به آنها تحمیل خواهد شد و برخلاف شعار و برنامه ریزی خواهد بود.

 

بدون شعارزدگی و استفاده از نقطه نظرات کارشناسی مشکلات جامعه پزشکی مرتفع خواهد شد

قائم مقام سازمان نظام پزشکی استان اصفهان اظهار کرد: ما هر زمان که بدون شعارزدگی و پوپولیسم یک موضوع را بررسی کنیم و نقطه نظرات کارشناسی را مدنظر قرار دهیم به نتیجه خواهیم رسید و می توانیم براساس برنامه ریزی های صورت گرفته به اهداف خودمان دست پیدا کنیم اما زمانی که با هیجان و شعازدگی با موضوعات برخورد کنیم مشکلی برطرف نمی شود، باید بدانیم تنها راه اینکه خطاهای گذشته را جبران کنیم این نیست که با اشتباه دیگر بر روی آن سرپوش بگذاریم.

وی با بیان اینکه اکنون مشکلات عدیده نظام پزشکی با افزایش ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی مرتفع نمی شود، گفت: مگر ما تعدادی پزشک بیکار در جامعه نداریم مگر افراد متمایل به مهاجرت نداریم باید بررسی کنیم که چرا آنها نمی خواهند به حرفه پزشکی بپردازند و مهاجرت می کنند؟ پس با افزایش تعداد دانشجوی پزشکی و با همان کیفیت پایین آموزش و پرورش دادن و تولید کردن مشکلی برطرف نمی شود بلکه بیشتر می شود.

مصلحی خاطرنشان کرد: بنابراین بدون شعار  و ترجیح دادن منافع فردی و حزبی، اگر بخواهیم برای مردم کار کنیم باید از نظرات کارشناسی افراد خبره نه کارشناس نماها استفاده کنیم.

وی گفت: با آخرین نفس های وامانده و به خاطره خدا و مردم کشورمان از قانون گذاران و مجریان و ناظران می خواهیم که توجه کنند زیرا راهی که به خطا رفته را با خطا نمی توان جبران کرد باید برگردیم و مسیر درست را در پیش بگیریم.

قائم مقام سازمان نظام پزشکی استان اصفهان بیان کرد: طی چند سال اخیر شاهد بسیاری از اشتباهات بزرگ مانند طرح تحول سلامت، اجرای نسخه الکترونیک، قیمت ارز برای داروها و آئین نامه تاسیس داروخانه ها بودیم. از این رو باید به قانون که بحث صف بندی خدمات، پزشک خانواده، راهنماهای بالینی است، بپردازیم هرروزه شاهد طرح های فی البداهه و بدون کارشناسی که نتیجه ای جز نارضایتی مردم و جامعه پزشکی دارد، هستیم.

لینک کوتاه : https://saba724.ir/?p=2461

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آرشیو روزنامه ها