0
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان:

افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت خطوط پردازش پسماند در شهر اصفهان

  • کد خبر : 1541
  • 28 اردیبهشت 1400 - 17:30
افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت خطوط پردازش پسماند در شهر اصفهان
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به احداث خطوط جدید پردازش پسماند گفت: شروع به ساخت این طرح با اعتبار 37 میلیارد تومان از سال 97 آغاز شد که اکنون با بهره برداری از آن، 50 درصد به ظرفیت خطوط پردازش پسماند شهر اصفهان افزوده و از دفن 13 درصدی پسماند جلوگیری می شود.

رحیم محمدی با حضور در یکصد و هفتاد و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، در تشریح پروژه ها و اهداف سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان اظهار کرد: با توجه به شرایط مجموعه مدیریت پسماند، وجود پروژه های ناتمام و اهداف شهرداری در این حوزه یک نقشه راه در این راستا تعیین کردیم که بر سه محور توسعه پایدار، مسائل مربوط به شهر و بهره وری سازمانی استوار است.
وی ادامه داد: بر اساس این سه هدف کلان اهداف خرد و رویکرد تعریف کردیم و از بررسی رویکردها اقدامات و پروژه هایی تدوین شد که ماحصل آن ۳۴ طرح است که روی ۱۲ پروژه متمرکز شدیم تا به نتایج مورد نظر برسیم. از جمله اهداف خرد ما بهبود فعالیت های فرآیندی و تبدیل پسماند به انرژی بود، همچنین در محور توسعه پایدار ارتقای زیست پذیری شهر در افق اصفهان ۱۴۰۵ مدنظر بود تا از نظر محیط زیستی به شاخص های مطلوب برسیم.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه از ۱۲ پروژه ای که احصا شد می توان به احداث خطوط پردازش پسماند جدید، خرید و راه اندازی دستگاه هاضم بی هوازی، بهره برداری لاگون شیرابه، مدیریت یکپارچه نخاله های ساختمانی، بهره برداری از لندفیل پسماند پزشکی و ضایعات پیرولیز پسماند اشاره کرد.
محمدی تصریح کرد: در ارتقا فرآیند آموزش و جمع آوری پسماند افزایش نرخ تفکیک پسماند در مبدأ و ساماندهی مدیریت جمع آوری پسماند در اهداف ما بوده است که برای این منظور، اصلاح سکوهای پردازش پسماند، اصلاح اطلاعات آماری، بهره برداری از مرکز آموزشی و طراحی و راه اندازی اپلیکیشن شهروندی اجرایی شده است؛ این پروژه ها تا انتهای شهریور ۱۴۰۰ در دو بخش به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به اجرای احداث خطوط پردازش پسماند جدید اظهار کرد: خطوط یک و دو پسماند اصفهان، ۳۰ سال و
خط سه ۱۸ سال قدمت دارد که نیاز به خطوط جدیدی با رویکردهای جدید وجود داشت.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه با اجرای این طرح، افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت خطوط محقق می شود، گفت: در این طرح هر خط ۲۵۰ تن افزایش ظرفیت دارد و کاهش ۱۳ درصدی دفن پسماند و افزایش ۱۰۰ درصدی جمع آوری اقلام روی خط رقم می خورد.
وی ادامه داد: توسعه پایدار، افزایش خلوص خوراک مورد نیاز، مناسب سازی محیط کار و افزایش کود آلی از دیگر مزایای جانبی اجرای این طرح است.
محمدی با اشاره به خرید و راه اندازی دستگاه هاضم بی هوازی در اصفهان اظهار کرد: فرآیندهای بعد از جمع آوری پسماند در ایران به سمت تولید کود به روش بی هوازی رفته است اما در کلانشهرها به دنبال تبدیل انرژی هستیم که یک راهبرد، استفاده از زباله سوزهاست و اکنون در برخی شهرها اجرا می شود اما با توجه به اینکه این اقدام به علت نیاز آبی و هزینه بالا برای اصفهان توجیه پذیر نیست از تکنولوژی هاضم بی هوازی استفاده کردیم.
وی ادامه داد: این فناوری به شدت دوستدار محیط زیست است و شیرابه تولید نمی کند، همچنین مشکل بو برطرف و گازهای گلخانه ای مدیریت می شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان افزود: با این کار، بیوگاز تولید می شود که می توان آن را به برق تبدیل کرد.
وی با اینکه هاضم بی هوازی با ظرفیت ۳۰ کیلوگرم در اصفهان راه اندازی شده است، گفت: راه اندازی این فناوری توانسته حداکثر تولید ۵ مترمکعب روزانه بیوگاز را محقق کند.
محمدی با بیان اینکه اجرای پایلوت هاضم بی هوازی در مدیریت پسماند، تضمین جذب سرمایه گذار جهت اجرای فاز صنعتی بوده است، گفت: برای فاز صنعتی به دنبال مذاکرات با مجموعه مپنا با ظرفیت ۲۵۰ تن هستیم تا این کار برای اولین بار در ایران در اصفهان بومی سازی شود.
وی با بیان اینکه پیش از این طرح شیرابه در کارخانه مدیریت نمی شد، اظهار کرد: سی او دی فعلی پسماند ۱۲۰ هزار پی پی ام است که میزان استاندارد آن ۲ تا ۳ هزار پی پی ام عنوان شده است؛ اگر شیرابه به خاک برسد بسیار خطرناک است که برای رفع این مشکل کل کارخانه کودآلی را کانال کشی کردیم و شیرابه مستقیم در لاگون های نفوذناپذیر وارد می شود. افزایش تبخیر به میزان ۱۲ هزار مترمکعب از جمله مزایای این طرح است.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان همچنین در خصوص دیگر پروژه این سازمان با هدف ساماندهی پسماندهای عمرانی و ساختمانی افزود: روزانه هفت هزار تن پسماند ساختمانی در شهر اصفهان تولید می شود که چهار هزار تن فقط در سایت های ما مدیریت می شود؛ از همین رو برای جلوگیری از تخلیه زباله نیاز به طراحی سامانه ای داشتیم که از مبدا تا مرحله تخلیه خاک برداری شناسایی شود و هم اکنون با اجرای این طرح کاهش سه هزار تنی تخلیه پسماند ساختمانی محقق می شود.
محمدی با بیان اینکه احداث و بهره برداری از فاز اول پیرولیز ضایعات پسماند به ظرفیت ۱۰ تن در روز در اصفهان اجرا می شود، گفت: ۶۰ درصد ضایعات پسماند اکنون در هاضم بی هوازی و ۴۰ درصد باقی مانده در فاز اول پیرولیز مدیریت می شود که قبلا این میزان ضایعات دفن می شد.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از دفن ضایعات از تکنولوژی پیرولیز استفاده کردیم تا این مواد را به نفت تبدیل می کنیم؛ برای بهره برداری از این اقدام سرمایه گذاری یکی از شرکت های بنیاد برکت با ارزش را خواهیم داشت که به درآمدزایی سالانه ۲۳۰ هزار دلاری خواهد رسید.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان افزود: خروجی این کارخانه تولید گازوئیل است و می تواند برای شهرداری درآمد داشته باشد که بر همین اساس ۱۰ تن آن تا مهرماه بهره برداری می شود.
اصفهان –محسن راعی

لینک کوتاه : https://saba724.ir/?p=1541

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آرشیو روزنامه ها