بانک پارسیان/8  1397 ساعت 17:55
پست بانک/10  1397 ساعت 14:52
کد مطلب:  1768تاریخ انتشار:  9 آبان 1397 - 12:5
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 چرا اقتصاد ایران مثل سوئیس و امریکا نیست؟

پویا ناظران، اقتصاددان با اشاره به هشدارهای کارشناسی درباره قیمت دلار و تورم که طی دو سال اخیر بارها تکرار شده بود، در کانال تلگرامی خود نوشت: «اگر وضعیت ارزی و تورمی اقتصاد ایران در سال ۹۷، به این حد پیش‌بینی پذیر است، نشان می‌دهد که قوانین اقتصادی در ایران به اندازه امریکا و سوئیس جاری است و منطق عرضه و تقاضا اینجا هم کار می‌کند.
به گزارش سبا 724؛ اگر بنای اقتصاد ناپایدار است، بخاطر این است که اصرار داریم آن را بی‌اعتنا به قوانین اقتصادی بسازیم. اصرار داریم که علم اقتصاد برای کشورهای توسعه یافته‌ است. یادمان نرود که کشورهای توسعه یافته اول علم اقتصاد را دریافتند و بعد توسعه پیدا کردند. یعنی علم بود که آنها را پیشرفته کرد. اشتباه است که فکر کنیم علم اقتصاد فقط به درد امریکا و سوئیس می‌خورد و به کار ایران نمی‌آید. دقیقاً برعکس، ایران برای توسعه پیدا کردن، اول باید در برابر قوانین اجتناب ناپذیر علم اقتصاد تمکین کند، این علم را بپذیرد و بازارهایش را بر مبنای اصول آن بنا کند. بعد می‌تواند انتظار توسعه و پیشرفت داشته باشد. قوانین اقتصاد مثل قوانین فیزیک، همه جای دنیا برقرارند. منتها فرق اقتصاد ایران و امریکا، در مهندسی‌ساز بودن بنای اقتصادشان است. یک ساختمان مهندسی‌ساز، در برابر توفان و زلزله مقاوم است اما ساختمانی که غیراصولی ساخته شده، با یک ضربه می‌ریزد. اگر اقتصادی مثل اقتصاد سوئیس از ثبات بیشتری برخوردار است، بخاطر قوانین علم اقتصاد است و اگر اقتصاد ایران هر چند سال یکبار دچار بحران می‌شود، باز بخاطر قوانین علم اقتصاد است. فرقش این است که حکمرانی اقتصادی ایران بر مبنای اصول علم اقتصاد بنا نشده اما حکمرانی اقتصادی سوئیس، مثل آن ساختمان مهندسی ساز است. دقت کنیم این امریکا و سوئیس امروزی نبودند که علم اقتصاد را کشف کردند. بلکه این علم اقتصاد بود که امریکا و سوئیس امروز را ساخت. در واقع آنها اول به علم اقتصاد رسیدند، بعد به مدد علم، بنای اقتصادشان را پایدار و محکم ساختند.»
ایمیل مستقیم:   info@saba724.ir
  برچسب ها: اقتصاد ایران

اقتصاد ایران

, قوانین

قوانین

, قیمت دلار

قیمت دلار

, تورم

تورم

, بازار

بازار

, آمریکا

آمریکا

, سوئیس

سوئیس

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی سبا 724 می‌باشد و درج هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می‌باشد

Copyright © 2015 saba724 - All rights reserved