کد مطلب:  3695تاریخ انتشار:  21 مهر 1397 - 13:9
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
آذری جهرمی تاکید کرد

 ایجاد شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه ((دست خط)) شبکه پنجم سیما به سوالات مطرح شده درباره موضوعات روز در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و موضوعات دیگر پاسخ گفت.
به گزارش سبا 724؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه تلویزیونی «دست‌خط» در مورد مباحثی که درباره حمایت از نسخه فارسی تلگرام مطرح می شود، گفت: آنچه که می‌گویند که وزارت ارتباطات از نسخه‌های فارسی تلگرام حمایت می‌کند، به هیچ‌ وجه درست نیست و ما در این فرآیند نقشی نداریم. تاکنون نیز نه امکاناتی به این شبکه‌ها تعلق گرفته و نه حمایتی از آنها به عمل آمده است.
وی افزود: هاتگرام و تلگرام طلایی بنا بر تصمیم مرکز ملی فضای مجازی و برای دوره گذار از فیلترینگ تلگرام، به فعالیت خود ادامه دادند و ما در دی ماه ۹۶ در اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کردیم که امنیت نسخه‌های غیررسمی تلگرام را تائید نمی‌کنیم.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه بنا به تکلیف مصوبه شورای عالی فضای مجازی، امکانات حمایتی خود را به پیام‌رسان‌های بومی اختصاص داده‌ایم، در مورد اینکه چرا هاتگرام و تلگرام طلایی فیلتر نمی‌شوند؟ تأکید کرد: من مسوول بستن این شبکه‌ها نیستم و خدمات‌دهندگان دسترسی، بنا به حکم قضایی، موظف به بستن شبکه‌های فضای مجازی هستند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود موافقتی با فیلتر نسخه‌های فارسی تلگرام صورت نمی‌گیرد، افزود: مگر قوه قضائیه در مورد بستن و فیلتر کردن تلگرام اغماض کرد که بخواهد در مورد فیلتر تلگرام طلایی اغماض کند؟
وی در پاسخ به سوالی درباره جلسه با مدیر تلگرام نیز، افزود: با مدیر تلگرام جلسه داشتیم اما موضوع پنهان و پیچیده ای نبود و این مذاکرات مربوط به سال های ۹۳ یا ۹۴ است.
آذری جهرمی با اشاره به تجربه های سختی که جوانان دهه شصتی در برهه های مختلف کشور داشتند، گفت: هم اکنون این جوانان در عرصه مدیریت شرایط دشواری را دنبال می کنند.

ضرورت همدلی برای گذر از شرایط سخت کنونی

وی با تاکید بر اینکه مدل تفکر جوانان در اداره کشور متفاوت است، گفت: شاهد شکاف بین نسلی در شیوه مدیریتی کشور هستیم و از این رو نباید به جوانان خرده گرفت چرا که این جوانان دارای حس میهن پرستی بوده و در مقاطع مختلف علاقه خود را به نظام و کشور نشان داده اند.
وی با اشاره به مشکلات موجود در شرایط فعلی کشور بر لزوم همدلی برای حل این بحران و شفاف سازی فضا تاکید کرد و درباره ارائه بسته ارزی دولت گفت: در مورد تصمیمات اتخاذ شده در خصوص سیاست ارزی در دولت نیز انتقاداتی وارد بود و آن زمان که این تصمیمات در حال اتخاذ بود مکانیسم هایی برای کنترل وقایع مطرح شد، اما در هر صورت آن زمان یک تصمیم جمعی گرفته شد که بسته سیاست های ارزی نتیجه آن بود.
آذری جهرمی درباره اینکه مسیر راهبردی برای حل بحران اقتصادی در کشور چیست، گفت: من مسئول اقتصادی کشور نیستم و طبیعتا آنچه مدنظر من است یک اظهارنظر شخصی است اما باید گفت هم اکنون با یک تهدید بین المللی مواجه هستیم و از آنجایی که بخشی از اقتصاد کشور منوط به ارتباطات بین المللی است با مشکلاتی رو به رو شده ایم.
باید به ارتباطات بین الملل توجه کنیم

وی با بیان اینکه نمی توان گفت به ارتباطات بین المللی توجهی نداشته باشیم و همه چیز را در درون کشور دنبال کنیم، این دیدگاه اشتباه است چرا که در اقتصاد مقاومتی نیز بخشی به موضوع صادرات اختصاص پیدا کرده است به بیان دیگر اقتصاد مقاومتی با رویکرد توجه به بازارهای بین المللی و استفاده از ظرفیت های درونی تعریف شده است.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه هم اکنون دچار محدودیت دسترسی به بازار بین المللی هستیم و نیز کشورهای خارجی در دسترسی به بازار ایران با محدودیت مواجه هستند، گفت: به همین دلیل اقتصاد کشور ساکن است و دچار چالش هایی در ارتباطات اقتصادی شده ایم. در این اوضاع درآمد بخش صادرات نفت و صادرات غیرنفتی کاهش می یابد و از لحاظ مواد اولیه در تولید دچار مشکل می شویم.
وی با بیان اینکه تحریم ها فرصتی برای تولید داخل است و کاهش ارزش پول ملی نیز فرصت صادرات را فراهم می کند، اضافه کرد: اما با توجه به اینکه با منع بین الملل برای بازار صادرات رو به رو هستیم و بخشی از تولیدات داخل نیز بی رونق شده، کاهش ارزش پول ملی، تورم و شکاف بین فقیر و غنی را در کشور ایجاد کرده است.

باید موانع جدی در حوزه تولید برداشته شود

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه باید موانع جدی حوزه تولید در کشور برطرف شود و این موضوع تاکید رئیس جمهور است، خاطرنشان کرد: در این راستا بسته سیاست های ارزی دولت، تامین بخش تولید را در اولویت قرار داده است. همچنین امنیت غذایی جامعه از دیگر تاکیدات این بسته سیاستی است که اثرات تورمی در حوزه مواد غذایی در کمترین حد ممکن باشد.
آذری جهرمی گفت: ارتقا تعاملات منطقه ای و خدمت رسانی به قشر ضعیف از دیگر برنامه هایی است که در دستور کار دولت قرار دارد اما واقعیت این است که در شرایط فعلی شکاف بی اعتمادی در جامعه مطرح شده است و آن ناشی از تعارض عمل و صحبت در حوزه های اقتصادی مختلف است.
وی بر لزوم مدیریت اقتصادی جامعه از بعد اجتماعی و اعتماد به جوانان تاکید کرد و گفت: واقعیت را مردم می بینند و ما باید از آنچه عمل می کنیم حرف بزنیم.

در این شرایط نیازمند ایجاد اعتماد هستیم

وزیر ارتباطات با اشاره به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق شفافی برای مسئولان ایجاد می شود و برخی از مخالفت ها با شبکه های اجتماعی (چه بومی و چه خارجی) به همین دلیل است.
وی تاکید کرد: البته برخی از تهمت ها به مسوولان زده می شود و ما نیازمند اعتمادسازی در این فضا هستیم.
آذری جهرمی در مورد چگونگی وزیر شدنش و پیشنهاد رئیس جمهور به وی برای پست وزیر ارتباطات، افزود: روزی رئیس جمهور من را صدا کرد و گفت در جمع بندی گزینه ها من را به عنوان وزیر ارتباطات انتخاب کرده است.

جهرمی ها زیاد هستند اما مانند واعظی ها که این جوانان را شناسایی کنند کم هستند

وی با بیان اینکه معرفم به رئیس جمهور دکتر محمود واعظی بود، افزود: بخشی از رشد مراحل کاری اینجانب آقای واعظی بود و من معتقدم جوانان توانمندتری از من نیز وجود دارند اما زمینه رشدی برای آنها ایجاد نشده است. به بیان دیگر معتقدم جهرمی ها زیادند اما واعظی ها که این جوانان را شناسایی کنند کم هستند.

وزیر ارتباطات، با بیان اینکه در طی پیشنهاد رئیس جمهور برای تصدی پست وزارت ارتباطات ابتدا با دکتر واعظی و سپس با همسرم مشورت کردم، گفت: دکتر واعظی به من روحیه داد که تو می توانی در این حوزه تحول ایجاد کنی و همسرم نیز با وجود اینکه شرایط سخت کار را از قبل مطلع بود اما من را همراهی کرد.
وی در پاسخ به اظهار منتقدان در عدم حمایت از شبکه های اجتماعی بومی تاکید کرد: گروه های سیاسی عمدتا یک بهانه را به موضوعی برای مانور تبدیل می کنند و در مورد ما نیز سعی دارند بگویند وزیر ارتباطات از شبکه های بومی حمایت نمی کند این در حالی است که شبکه های اجتماعی بومی در بیانیه ای چندی پیش اعلام کردند که وزارت ارتباطات تنها نهادی است که به صورت کامل از ما حمایت کرده است.

فیلترینگ مسیر خوبی برای حمایت از پیام رسان های داخلی نیست

آذری جهرمی با بیان اینکه فیلتر تلگرام بخشی از بی اعتمادی جامعه به پیام رسان های بومی را در بر داشت گفت: نباید فیلترینگ را مسیری برای رشد پیام رسان های داخلی بدانیم چرا که یک شهروند عادی که تا دیروز از یک سرویس دهنده در حال دریافت خدمات است چنانچه دسترسی اش از امروز از بین برود دچار نوعی بی اعتمادی می شود.
وی با تاکید بر اینکه توانایی ایجاد ظرفیت هایی مانند تلگرام توسط جوانان در کشور ما وجود دارد، گفت: اما نباید توقعات جامعه را بالا ببریم.
وزیر ارتباطات، گفت: در آذرماه سال ۹۶ در جلسه ای با مسئولان عالی رتبه تاکید کردم ظرفیت پیام رسان های بومی در کشور یک و نیم میلیون نفر است و آن زمان یکی از پیام رسان ها مدعی شده بود که ۴۰ میلیون مشترک را پوشش می دهد اما در دی ماه ۹۶ که در مقطعی تلگرام فیلتر شد آن پیام رسان به ظرفیت یک میلیون مشترک نرسیده بود که دچار مشکل شد.

ظرفیت پیام رسان های داخلی ۱۵ میلیون کاربر است

آذری جهرمی گفت: در فروردین ۹۷ طی گزارشی به مجلس و دولت اعلام کردم ظرفیت توان داخلی در شبکه های پیام رسان ۱۰ برابر رشد کرده و این شبکه ها می توانند به ۱۵ میلیون مشترک سرویس بدهند.
وی با تاکید بر اینکه این شرکت ها تمامی ظرفیت های خود را به کار گرفته و از طرف وزارت ارتباطات نیز حمایت شده اند، بیان کرد: اینکه یک پیام رسان می گوید می توانم به تنهایی به ۲۰ میلیون مشترک سرویس بدهم یک پیام تبلیغاتی و غیرفنی است و به این شکل توقعات جامعه را بالا می بریم و باعث عدم اعتماد عمومی می شویم.
آذری جهرمی گفت: عده ای دنبال این نیستند که پیام رسان های بومی در جامعه شکل بگیرد بلکه دنبال این هستند که توقعات جامعه را بالا برده و ظرفیت های داخلی خوب در جامعه را نادیده بگیرند.

مدینه فاضله برخی قطع اینترنت است

وی با بیان اینکه عده ای از شکل گیری شبکه های اجتماعی در کشور ناراضی اند، خاطرنشان کرد: مدینه فاضله برخی قطع اینترنت است. این در حالی است که ظرفیت فضای مجازی برای بسیاری از اقدامات ظرفیت بسیار خوبی است و برای مثال در بسته شدن کانال های ضدانقلاب در حوادث دی ماه ۹۶ اجماع کاربران توئیتر و فشار افکار عمومی باعث بسته شدن کانال های ضدانقلاب توسط شبکه اجتماعی تلگرام شد.

سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای توسع پهنای باند کشور

آذری جهرمی با بیان اینکه طی سال های اخیر ۲۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه پهن باند در کشور سرمایه گذاری شده است، خاطرنشان کرد: اما متاسفانه ۱۰ درصد منافع این توسعه را نیز استخراج نکرده ایم چرا که فضای مجازی فقط شبکه اجتماعی نیست بلکه می تواند خدمات رسانی در سایر بخش های کشور را نیز تسهیل کند.
وی با بیان اینکه برای مخاطره فضای مجازی نیز فکر کرده و به آن عمل می کنیم، تاکید کرد: در حال راه اندازی زیست بوم حضور کودکان در فضای مجازی هستیم و تاکید بر ترویج فرهنگ استفاده درست از فضای مجازی داریم.
وزیر ارتباطات، گفت: طرح مواجهه کودکان در فضای مجازی از سوی ایران در مجمع جهانی فناوری اطلاعات و ارتباطات طرح برتر شد و ما تاکید داریم راهکار اول و آخر در مواجهه با مخاطرات فضای مجازی فیلتر نیست.
آذری جهرمی درباره فعالیت های خود قبل از ورود به وزارت ارتباطات و افرادی که حامی وی برای رسیدن به پله های ترقی بودند، گفت: شهید حسین زاده جانباز ۷۰ درصد جنگ تحمیلی یکی از کسانی بود که حق بزرگی بر گردن انقلاب و بنده داشت.
وی با اشاره به اینکه از ۱۵ سالگی با ایشان آشنا شدم، گفت: ایشان من را به وزارت اطلاعات معرفی کرد.
وزیر ارتباطات در پاسخ به اینکه آیا نگران برچسب اطلاعاتی- امنیتی که به شما زده می شود، نیست گفت: مگر بد است کسی اطلاعاتی یا امنیتی باشد؟
وی با بیان اینکه در همه دنیا مجموعه های امنیتی سخت ترین شرایط کاری را دارند و از زندگی خود می گذرند تا مردم دچار آسیب نشوند، اضافه کرد: در شرایطی که کشور ما دچار بحران های مختلف است، نیروهای امنیتی اطلاعاتی با مجاهدت و گمنامی، مردم را محافظت کرده و بسیاری از دسیسه ها علیه کشور را دفع می کنند و هیچ صدایی از آنها در نمی آید.
وزیر ارتباطات، با بیان اینکه همه پرسنل وزارت اطلاعات اشتباه نکرده اند، گفت: اما متاسفانه همواره در شرایطی قرار می گیرند که به آنها برچسب امنیتی می زنیم این در حالی است که اکثر پرسنل وزارت اطلاعات نیروهای مجاهد و معتقد به نظام هستند و در کار خود شجاعت دارند.

برچسب امنیتی را خودمان باب کردیم و درست نیست

وی با بیان اینکه جامعه نیاز به پوست اندازی در مدیریت و شیوه اداره کشور دارد، در مورد اینکه آیا درست است نیروی وزارت اطلاعات بخواهد پست مدیریت بگیرد، تاکید کرد: اگر فردی تخصص داشته باشد چرا که نه، نیروهای وزارت اطلاعات هم آدم هستند و ممکن است با توجه به تخصص شان مدیر خوبی در کشور باشند. برچسب امنیتی را خودمان باب کرده ایم و این درست نیست.

آذری جهرمی در مورد آخرین وضعیت طرح رجیستری گوشی موبایل نیز گفت: اقدامات خوبی در این طرح انجام شد و هم اکنون به سرانجام رسیده است البته در اجرای این پروژه از ناجا و گمرک انتظار بیشتری در همکاری داریم و اگر سامانه ناجا به ما متصل شود مشکل دلالی گوشی های مسافری را نیز حل خواهیم کرد.
وی گفت: هم اکنون واردات گوشی مسافری به نوعی دلالی تبدیل شده که به عدم اتصال به سامانه ناجا بازمی گردد و در صورت حل این مشکل فنی موضوع قابل کنترل است.
وزیر ارتباطات، در مورد پاسخ به اینکه طرفدار کدام تیم فوتبال هستید، گفت: پسرانم پرسپولیسی هستند اما من بازی هر دو تیم استقلال و پرسپولیس را پیگیری می کنم و خودم نیز فوتبال بازی می کنم.

موضوع استعفا بحث رسانه ای بود

آذری جهرمی در مورد شایعه استعفای وی پس از مطرح شدن فیلترینگ تلگرام گفت: من هیچ گاه استعفا ننوشتم و موضوع استعفا بحث رسانه ای بود که در آن زمان مطرح شد. من تنها به دفتر رئیس جمهور رفتم و در مورد مسائل مدنظر صحبت کردیم.
وی تاکید کرد: امیدوارم هیچ گاه کوتاه نیامده و از مسوولیتی که بر دوش دارم عقب نکشیده و کم نیاورم.
وزیر ارتباطات گفت: خانواده من از انقلاب سهم داشته و یک مسوولیت دیگر بر دوش من است که خواسته یا ناخواسته نماد فعالیت جوانان شده ام و باید بار این مسوولیت را به دوش بکشم.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه در دیداری با مقام معظم رهبری از ایشان یک عبا هدیه گرفتم در مورد آن دیدار گفت: رهبر انقلاب در آن دیدار تاکید کردند که کشور نیازمند مجاهدت های جوانان است و من همواره مدیون نگاه مثبت ایشان به جوانان هستم بر این اساس توجه به منویات مقام معظم رهبری را در مسیر توسعه کشور در سرلوحه کار خود قرار داده ام.
ایمیل مستقیم:   info@saba724.ir
  برچسب ها: وزیر ارتباطات

وزیر ارتباطات

, فناوری

فناوری

, پست بانک

پست بانک

, واردات

واردات

, موبایل

موبایل

, تلفن همراه

تلفن همراه

, سرمایه گذاری

سرمایه گذاری

, شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

, اینترنت

اینترنت

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی سبا 724 می‌باشد و درج هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می‌باشد

Copyright © 2015 saba724 - All rights reserved