کد مطلب:  3797تاریخ انتشار:  5 خرداد 1398 - 10:19
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
در مراکز درمانی

 دریافت مالیات ۱۰ درصدی از پزشکان

سرپرست سازمان امور مالیاتی دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان را ابلاغ کرده است که بر اساس آن، همه مراکز درمانی اعم از دولتی و خصوصی مکلفند ۱۰ درصد از حق‌الزحمه پزشکان را به عنوان علی‌الحساب مالیات کسر و به نام پزشک مربوطه به حساب سازمان مالیاتی کشور واریز کنند.
به گزارش سبا 724؛ پزشکان جزو گروه‌های پردرآمد جامعه محسوب می‌شوند که نحوه اخذ مالیات از آنها همواره، محل بحث بوده، اما با اصرار قانونگذار قرار است، وضعیت دریافت مالیات از این گروه شغلی ساماندهی شود.
«محمد قاسم پناهی» سرپرست سازمان امور مالیاتی در ۳۱ خرداد امسال، بخشنامه مربوط به دریافت مالیات از پزشکان در مراکز درمانی را ابلاغ کرد.
طبق بند ک تبصره ۶ قانون بودجه ۹۸ همه مراکز درمانی اعم از دولتی و خصوصی، وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی، نیروهای مسلح، خیریه‌ها و شرکت‌های دولتی مکلفند ۱۰ درصد از حق‌الزحمه یا حق‌العمل پزشکی پزشکان را که به موجب دریافت وجه صورت حساب‌های ارسالی به بیمه‌ها و یا نقدا از طرف بیمار پرداخت می‌شود، به عنوان علی‌الحساب مالیات کسر و به نام پزشک مربوطه تا پایان ماه بعد از وصول مبلغ صورتحساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند.
مالیات علی الحساب این بند شامل پرداخت‌هایی که به عنوان درآمد حقوق و کارانه پرداخت و مالیات آن کسر می‌شود، نخواهد بود.
این مقررات صرفاً ناظر بر حق‌الزحمه یا حق‌العمل پزشکی پزشکان بوده و سایر شاغلین به حرفه‌های پزشکی از جمله دکترهای داروساز و دکترای علوم آزمایشگاهی، مشمول حکم این بند نخواهند بود.
درآمد پزشکانی که با مراکز درمانی دارای رابطه استخدامی بوده و مشمول مقررات فصل مالیات بر درآمد حقوق هستند، از شمول مقررات این دستورالعمل خارج است.
ملاک اعمال این مقررات پرداخت وجه به پزشکان است و بنابراین در صورت پرداخت وجه حق‌الزحمه یا حق‌العمل پزشکان به صورت علی الحساب فارغ از دریافت مبالغ آن از بیمه‌ها، پرداختی مذکور مشمول مقررات این دستورالعمل خواهد بود.
مقررات این دستورالعمل صرفاً شامل حق‌الزحمه یا حق‌العمل‌هایی است که ارائه خدمات و درآمد آن در سال ۱۳۹۸ تحقق یافته و در سال مذکور نیز پرداخت می‌شود.
کسور مذکور به عنوان علی الحساب از مالیات عملکرد سال ۱۳۹۸ پزشکان قابل کسر خواهد بود. /ایرنا
ایمیل مستقیم:   info@saba724.ir
  برچسب ها: مالیات

مالیات

, مراکز درمانی

مراکز درمانی

, پزشک

پزشک

, صورتحساب

صورتحساب

, حقوق

حقوق

, درآمد

درآمد

, امور مالیاتی

امور مالیاتی

, حق الزحمه

حق الزحمه

, بیمه

بیمه

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی سبا 724 می‌باشد و درج هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می‌باشد

Copyright © 2015 saba724 - All rights reserved